DALIA 90x190 Cotton Bunk Bed House Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with DALIA:
- It's child-friendly The varnishes and paints used in its finish are safe for health.
- It can accommodate three children It has two tiers and an additional pull-out section.
- Creativity is its middle name It creates a space for creative play for children.
- It fits many arrangements It combines minimalist design with functionality.
- Tailored to you It has a universally mounted ladder L/R.
- Sharing is not a problem for it It can be easily divided into independent bunks.
Not just beautiful – the DALIA 90x190 cotton bunk bed house is also practical
Playing house or spending many hours in a treehouse are some of our favourite childhood memories. With these moments in mind, we created the DALIA house-style bunk bed, which can accommodate up to three children! The furniture has two tiers and an additional pull-out section, which is even suitable for the smallest children. And if the time comes for redecorating, you can then split the bed into independent bunks!
Beauty that will delight you, usefulness that you will appreciate – DALIA cotton bunk bed house
We made the solid frame of the DALIA house-style bunk bed entirely from dust-resistant pine wood, and the slatted frame under the mattress from FLEX-type birch slats. An essential element of furniture protection is appropriately spaced high barriers (including the upper barrier), as well as a ladder with comfortable rungs. Assembly with Allen screws makes the structure durable and will last for many years.

Not only beautiful and safe, but also functional – DALIA cotton bunk bed house
DALIA house-style bunk beds are not only a good idea for arranging a small children's room, but also a place for creative play. Speaking of play – if you lack space for games, toys or other children's items, the DALIA house-style bunk bed has a solution for you. The furniture has two spacious storage drawers, which will help keep the room tidy.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, get acquainted with each dimension of DALIA, marked on the drawing next to it ➔


Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DALIA |
| Number of users | 3 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 82 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x190 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13133, 10781, 13109, 10423, 10546, 10579, 13121 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12189, 10443, 10762, 10486, 10403 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
