DALIA 80x180 Cotton House Bunk Bed - Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with DALIA:
- it is child-friendly The lacquers and paints used for its finish are safe for health.
- accommodates three children It has two levels and an additional pull-out section.
- creativity is its middle name It creates a space for children's creative play.
- fits many arrangements It combines minimalist design with functionality.
- tailored to you Features a universally mountable ladder (Left/Right).
- sharing is no problem It can be easily separated into independent units.
Bring magic to the children's room – choose the DALIA 80x180 cotton house bunk bed
Playing house or spending hours in a treehouse are some of our favorite childhood memories. Keeping these moments in mind, we created the DALIA house-style bunk bed, which accommodates up to three children! The furniture features two levels and an additional pull-out part, suitable even for the youngest children. And if it's time for a room makeover, you can then separate the bed into independent units!
DALIA cotton house bunk bed is an amazing design, but also utility
The solid frame of the DALIA house bunk bed is made entirely of dust-resistant pine wood, and the mattress base is made of birch FLEX slats. An essential safety element of the furniture is the properly positioned high guardrails (including the top rail), as well as a ladder with comfortable rungs. Assembly using hex screws makes the structure durable and built to last for years.

Detailed safety elements – DALIA cotton house bunk bed
The DALIA house bunk bed is not just a good idea for arranging a small children's room, but also a place for creative play. Speaking of play – if you lack space for games, toys, or other children's items, the DALIA house-style bunk bed has a solution for you. The piece features two spacious storage drawers that will help keep the room tidy.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with every dimension of DALIA, marked on the drawing next to it ➔


Additional information regarding photos and bed colors from Lano Furniture
Photos and bed colors may slightly differ from reality. This is caused by the settings of your computer monitor or other device. The photos presented are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DALIA |
| Number of users | 3 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 76 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13128, 10774, 13104, 10417, 10539, 10572, 13116 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12182, 10436, 10753, 10479, 10396 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
