DANEK 80x180 olive green children's house bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you’ll fall in love with DANEK:
- transforms your child’s room It changes the appearance of your child’s room, giving it a fresh and attractive look.
- is a synonym for the highest quality This means a safe night’s sleep for your child.
- adapts to the room’s style Thanks to various styling options.
- meets the need for sleep and safety It combines safety with a timeless look.
- is your child’s friend Children will love this bed from the very first night.
- is a magical place to play It lets your child step into a world of amazing adventures.

Different from all the rest – the olive DANEK 80x180 children’s house bed from Lano Meble
When planning a makeover of your child’s room, you certainly want it to undergo a spectacular transformation. The existing furniture is not only already worn out, but you are definitely no longer sure whether it is safe for your child. With Lano Meble, you can sleep peacefully! The DANEK children’s house bed will not only transform the room of a boy or a girl, but also guarantee the highest quality and safe sleep. You can rely on us! What is the most important part of the DANEK children’s house bed? Without a doubt – the bed base. With proper support, your child will sleep comfortably and wake up refreshed. The DANEK bed base is made from birch FLEX slats, so it fits perfectly with any type of mattress. It simply isn’t worth compromising on such important matters!
Choose creative play with your little one – choose the olive DANEK children’s house bed
The child’s bed is often also their place for play or rest. With our exceptional DANEK children’s house bed, your little one can travel to a land of incredible adventures. Whether you’re decorating a boy’s or girl’s room, furniture from Lano Meble will be the perfect finishing touch. Even the best toys, imaginative games or the most expensive gadgets are not as important as your child’s safety. At Lano Meble, we make sure each of our pieces of furniture is solidly made and ensures healthy sleep. We know that our youngest customers have especially fallen in love with the DANEK children’s house bed – not only for the high-quality materials used to make it, but also for its timeless look.

The olive DANEK children’s house bed will give your little ones’ bedroom a unique character
We have combined several essential features in our DANEK children’s house bed. This piece of furniture is safe, timeless and, above all, allows your little ones to sleep peacefully through the entire night. In this way, we can meet the needs of both parents and children. Don’t hesitate any longer about which furniture to choose for your child’s room – choose the DANEK children’s house bed from Lano Meble today.

Hello, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of DANEK, shown in the drawing next to it ➔

Additional information about photos and bed colours from Lano Meble
Photos and bed colours may slightly differ from reality. This is due to monitor or device settings. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DANEK |
| Number of users | 2 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 184 cm |
| Bed width | 86 cm |
| Bed height | 166.5 cm |
| Weight | 47 kg |
| Barrier | included horizontal removable |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13128, 10774, 13104, 10417, 10539, 10572, 13116 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12182, 10436, 10753, 10479, 10396 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
