LAURA 90x190 Untreated Wood Loft Bed Single Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with LAURA:
- values savings Saves space in the children's room.
- protects your child Its edge is equipped with a high slatted barrier.
- will last a long time Guarantees solidity and durability for many years.
- health is important to her It is covered with a non-toxic coating, safe for the child's health.
- is inventive The loft allows for creative use of the space underneath.
- tailored to you It has a universally mounted L/R ladder.
Discover the LAURA bed
Discover the LAURA bed
Trust Lano Furniture and create a child-friendly space with the LAURA 90x190 pine children's loft bed
The LAURA single loft bed is an extraordinary solution that will diversify the decor of a child's room. The design loved by children is not the only advantage of this piece of furniture. Get to know it better! The loft is a solution that will save a lot of space, which is why it is perfect for a children's room with a small area. You can arrange the lower part as you wish - put a desk under it, place a comfortable armchair or sofa there, or even organize a corner to store all the toys that are lying around. The edge of the children's bed is finished with a high slatted barrier that prevents falling from a height. In turn, an ergonomic ladder with comfortable, stable steps is responsible for safe entry.
Do you already know all the advantages of the Untreated LAURA children's bed?
As a parent, you care about your child's well-being, so you want to know whether using the LAURA children's bed is completely safe for them. It is made of Untreated wood with an FSC certificate, and the surface is covered with a non-toxic coating that does not threaten the health of the young user.

Sleeping mattress - choose a soul for your Untreated LAURA 90x190 bed
To complete the LAURA single loft bed, you will need a mattress. You can find it in the Lano Meble store - in a size that perfectly matches this frame. Browse our offers and find the sleeping mattress you need - latex, foam, spring-foam or coconut.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, get acquainted with each dimension of LAURA, marked on the drawing next to it ➔

For increased stability, we recommend that mezzanine beds be attached to the wall*
* Additional assembly service does not include attaching the bed to the wall
Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | loft bed |
| Model | LAURA |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 178 cm |
| Weight | 51 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13133, 10781, 13109, 10423, 10546, 10579, 13121 |
| Shipping time | 9-16 days |
