MIA 80x170 Unvarnished Wood Single Loft Bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with MIA:
- It catches every eye Stands out with its unique and attractive design.
- It is versatile Can serve many functions, from sleeping to a place for study and play.
- Kids love it Features solid safety rails to prevent your child from falling out.
- Tailored to you Includes a universal ladder that can be mounted on the left or right side.
- Cares for health The finishes used are 100% safe for health.
- It is strong Can accommodate a maximum load of up to 100 kg.
Discover the MIA bed
Discover the MIA bed
Functional furniture for a child's room – MIA Unvarnished Children's Loft Bed 80x170
A toddler's bedroom doesn't have to be boring. You can turn it into a beautiful and fully functional space. There are many items that can provide the perfect variety to such a room. One of them is the lovely MIA loft bed. The MIA loft bed is a piece of furniture your child will love. Every one of us dreamed of such a place to relax when we were young. It can act as a substitute for a treehouse while being a fully functional and practical piece of furniture. It is perfectly suited for creating a study area as well as a play corner. A comfortable and solid ladder with gently profiled rungs leads to the sleeping level. The bed frame features safety rails that provide protection for even the most boisterous little ones.
It's not just you who will appreciate the qualities of the MIA Unvarnished Loft Bed
You are probably wondering now if the MIA loft bed is the right choice for your little one. Remember to also choose the right mattress for your child. It will largely be responsible for the comfort and convenience of rest and sleep. A well-chosen one ensures regeneration and the possibility of resting during the day. If you have any doubts, check the WHICH MATTRESS TO CHOOSE tab or contact us. You can configure the bed according to your needs and adapt it to your individual preferences and the character of the children's room, which we encourage you to do now. The MIA loft bed for children was created primarily to fulfill the dreams of the youngest and the requirements of their parents. Every child will be happy to play in the company of such furniture every day, and parents will be at peace regarding their child's safety. The MIA bed at night ensures a peaceful rest, and during the day – a source of satisfying fun and plenty of joy!

See how happy your child will be thanks to the MIA Unvarnished Loft Bed
The free space at the bottom of the bed can be arranged as you wish. It is the perfect place for an additional piece of furniture such as a study desk or a chest of drawers. The MIA bed fits perfectly into both a boy's and a girl's room. Buy it now and fulfill your child's innermost dreams.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of the MIA bed, marked on the drawing next to it ➔

To increase stability, we recommend that loft beds are fixed to the wall*
* The additional assembly service does not include fixing the bed to the wall
Additional information about photos and bed colours from Lano Meble
Photos and bed colours may slightly differ from reality. This is caused by computer monitor or other device settings. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | loft bed |
| Model | MIA |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 174 cm |
| Weight | 40 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12182, 10458, 15414, 10773, 15430, 10416, 10538, 10571, 15425 |
| Shipping time | 9-16 days |
