SIMBA 80x190 Unvarnished Wood Single Tipi Kids' Bed | Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you'll fall in love with SIMBA:
- adds charm to a child's roomResembles an Indian tent in appearance.
- can grow with the childSo it serves for many years.
- provides extra spaceIts drawers allow for toy storage.
- cares for a healthy sleepThanks to properly selected mattresses.
- is in the shape of a tipiCreates a unique and cosy corner for sleep and play.
- parent-friendlyValues quality workmanship and your child's safety.
Check out what we've prepared at Lano Meble for little explorers with the SIMBA pine tipi kids' bed
Do unvarnished beds for children have to be boring? At Lano Meble, we know quite the opposite is true. That's why we've prepared an offer specifically for little explorers. We know that if a child simply likes their room, they want to spend time in it, playing and learning. We have no doubt that our tent-shaped bed is a great solution when a toddler is just discovering the wonders of their imagination. See for yourself how unique the SIMBA single tipi kids' bed can be and get it as soon as possible.
Treat your child and completely transform their bedroom with the SIMBA pine tipi bed from Lano Meble
Good solutions are those that prove themselves over the years. Our Scandinavian-style SIMBA tipi bed will be an irreplaceable piece of furniture in the room of preschoolers and school-aged children. Our SIMBA tipi kids' bed model with drawers can grow together with your little one. Let the SIMBA tipi bed become a place where the toddler will happily play alone, with parents, or friends. We have no doubt that your child will love their new SIMBA tent-like bed, and with it, their transformed room.

A solid unvarnished SIMBA tipi kids' bed will serve you for many years
You care about your little one sleeping well. You know that thanks to this, they can develop and experience new adventures every day. At Lano Meble, we are aware of how important toddler safety is to you as parents. That's why we focus on the highest quality unvarnished wood, from which our SIMBA tipi-style kids' bed is made. Furthermore, the paints used for our beds have all the necessary certificates and are completely safe for children. Unfortunately, even the best tipi bed without a good filling may not fulfil its function. It's time to equip it with the right sleeping mattress so that the child can fully benefit from the SIMBA tipi bed. Above all, in our range, you will find mattresses tailored to all models of children's beds, as well as to the child's age, height, or weight. Proper back support during sleep, air permeability, and moisture absorption are just a few of the advantages hidden within our Lano Meble mattresses. You watch with care as your little one learns new things every day. You are a proud parent when you see them doing something for the first time and you are happy to support them in overcoming encountered difficulties. Give them a peaceful sleep with the SIMBA tipi bed from Lano Meble. This special single kids' bed model is perfect for children of various ages. Meanwhile, its spacious drawers will hold all your toddler's treasures. Decorate your child's room in a unique style by choosing the SIMBA bed with a roof from Lano Meble.
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with every dimension of SIMBA, marked on the drawing next to it ➔

Additional information regarding photos and bed colours from Lano Meble
Photos and bed colours may slightly differ from reality. This is caused by the settings of your computer monitor or other device. The photos presented are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | low bed |
| Model | SIMBA |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 166 cm |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
Safety
Get a 12 € discount on your shopping
