TYTUS 80x190 Untreated Wood Double Pull-Out Tipi Bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with TYTUS:
- It's creativeThe tent shape attracts children's attention and stimulates the imagination.
- Stimulates the imaginationIt can serve as an Indian tent, a house, or a unique play base.
- Versatility is not a problemIt can play various roles, from a place to sleep to a play base.
- Supports child developmentBy encouraging creative play and stimulating the imagination.
- Ensures healthy sleepThanks to a properly selected mattress.
- Ideal for siblingsHas an additional pull-out deck.
Unconventional ideas for a child's room, only with the TYTUS pine tipi bed from Lano Meble
Can't find a bed that your little ones will like? Show them TYTUS – our low bunk bed in the shape of a tipi, and you will see that they will immediately want it in their room. This model has an original look resembling a tent, and also has a number of practical applications that you will appreciate as a parent. Be sure to check out all the variants of the bunk tipi bed with drawers that we have prepared for you. Discover our unique TYTUS tipi bunk bed from Lano Meble and give your children a room where they will feel really good.
The original look of the Untreated TYTUS tipi bed from Lano Meble will transform your toddler's room
At first glance, it may seem that our TYTUS bunk bed made of Untreated wood from Lano Meble has nothing special about it. We'll show you that this is just appearances and it's worth considering when you're decorating a room for your children. First of all, the TYTUS tipi bed with a drawer has a really interesting tent shape, thanks to which the toddler will immediately become interested in it. And did you also know that you can decide whether the TYTUS tipi bunk bed will have a safety rail? It can be removed while reading bedtime stories or playing, which will give the little ones more freedom. When ordering a TYTUS tipi bunk bed for siblings, you will also find the option of bringing in or assembling furniture in your home. Quickly, well, comprehensively - that's how we operate at Lano Meble.

A properly matched mattress for the Untreated TYTUS tipi bed guarantees a healthy sleep for your child
Is it enough to buy your toddler a new Untreated bed and your evenings will immediately turn into idyll? Unfortunately, that's not enough. A comfortable mattress that is well-suited to the bunk bed resembling a tent will also be necessary. At Lano Meble, we created mattresses with the intention that the child can position themselves correctly during sleep. A relieved spine will cause the toddler to fall into a deep sleep, and in the morning they will be rested and ready for further adventures. Give your child a healthy sleep with the TYTUS tipi bunk bed and mattress from Lano Meble. Contrary to popular standards, a child does not need the most modern tablet and toys filled with electronics to play. Of course, they can use them for their activities, but it is worth showing them that imagination really has the greatest power. Together with our canopy bed from Lano Meble, you can take your toddler to an undiscovered world full of magic and wonderful adventures. Our TYTUS tipi-shaped bunk bed with drawers can be an Indian tent, a house or even a unique base. Shaping the imagination is especially important and helps children in later stages of their lives as well. Take care of your toddler's proper development together with Lano Meble.
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, get acquainted with every dimension of TYTUS, marked on the drawing next to ➔

Discover the TYTUS bed
Discover the TYTUS bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is caused by the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | TYTUS |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 166 cm |
| Weight | 35 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
Safety
Get a 12 € discount on your shopping
