ALAN 90x190 unvarnished wood bunk bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with ALAN:
- independent and self-contained Separate sleeping spaces for each child.
- secrets are his specialty Has a pull-out base and drawers.
- tailored to you Has a universally mounted L/R ladder.
- safety is paramount Coated with child-safe varnishes.
- more comfort Possibility to increase the clearance.
- makes many activities easier Easy assembly with Allen screws.
Blue ALAN 90x190 bunk bed from Lano Meble can handle any challenge
Finding functional furniture where two or even three children can sleep successfully is quite a challenge. Nevertheless, it is possible, even if the small size of the children's room is a limitation. Discover the advantages of the ALAN bunk bed for three people! Every child is different and has individual needs. In order to fulfil every child's dream, we offer the possibility to personalise this children's furniture in terms of appearance. In addition, the functional ALAN bunk bed fits into a small space.
Blue ALAN 90x190 bunk bed from Lano Meble is just what your little ones need
By personalising the ALAN bunk bed, we offer the possibility of placing pull-out drawers in the lower part of the furniture, which can accommodate many treasures and help to tidy up the mess in the children's room. If an older child is going to sleep on the lower bed, it is also worth considering raising the clearance between the levels by an additional 22 cm to provide them with greater comfort.

The comfortable blue ALAN 90x190 bunk bed will make it easy to furnish your children's room
The ALAN bunk bed for three people will be perfect if you want to create comfortable sleeping conditions for three siblings. Three sleeping surfaces of almost equal dimensions will ensure optimum comfort for each child at night, regardless of which level they sleep on. The third mattress can also be an additional option for guests or a place where the little ones can play, so they don't leave toys in the bedding.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with each dimension of ALAN, marked on the drawing next to ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping decks. This is a key element in ensuring adequate space for the child sleeping on the lower level. Optimum clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of bumping when getting up. In mezzanine beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes it easier to clean. In both cases, additional clearance is the key to comfort, functionality and safety.

Additional information on photos and colours of beds from Lano Meble
The photos and colours of the beds may differ slightly from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | ALAN |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 82 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13133, 10781, 13109, 10423, 10546, 10579, 13121 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12189, 10443, 10762, 10486, 10403 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
