AXEL 80x160 Untreated Wood Bunk Bed House Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with AXEL:
- It's practical Practical bunk bed layout that helps organise the room.
- Originally looking A different bed look than all.
- It's durable Made of untreated wood.
- Adapted to you It has a universally mounted L/R ladder.
- Works on the imagination You can create the bed that our delight would like.
- It's comfortable Through a proper mattress the possibility of a comfortable sleep.
A dream base for your children? Untreated AXEL 80x160 bunk bed from Lano Furniture
Are you preparing to arrange a children's room, in which siblings will live? The AXEL bunk bed is an excellent choice. At Lano Furniture, we like to fulfill children's desires, and every child sharing a bedroom with a brother or sister secretly dreams of a unique bed that will become his base and asylum. AXEL, that is, a house-type bunk bed, will adapt to any interior and allow you to save space.
The wooden construction of the AXEL untreated wood bunk bed will work great in a children's room
We know perfectly well that the safety of children is the most important thing for every parent. That is why we ensure the highest quality of our products. The AXEL sibling bed is made of untreated wood. This material is not only ecological and durable, but also completely safe for the youngest, including small allergy sufferers.

Ensure your children have a peaceful sleep by choosing a mattress for the AXEL 80x160 untreated wood bunk bed from Lano Furniture
Not only the bed itself affects your child's peaceful sleep, but also the sleeping mattress. At Lano Furniture you can order a model adapted to the size of the bed. We give you a wide choice in this matter, because you know best what degree of hardness and type of filling will serve your children. Remember that when buying an AXEL bunk bed, you can choose two different mattresses.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarise yourself with each dimension of AXEL, marked on the drawing next to it ➔


Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | AXEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 192,7 cm |
| Weight | 49 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| Shipping time | 9-16 days |
