AXEL 80x190 Cotton Bunk Bed House Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with AXEL:
- It's practical A practical bunk bed layout that helps organise the room.
- Original looking A different looking bed than all the others.
- It's durable Made of pine wood.
- Tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
- It sparks the imagination You can create the bed that our delight would want.
- It's comfortable The right mattress allows for a comfortable sleep.
Plan your children's room space with the AXEL 80x190 cotton bunk bed from Lano Furniture
Are you preparing to furnish a children's room where siblings will live? The AXEL bunk bed is an excellent choice. At Lano Furniture, we like to fulfil children's wishes, and every child sharing a bedroom with a brother or sister secretly dreams of a unique bed that will become their base and haven. AXEL, a house-style bunk bed, will fit into any interior and save space.
The AXEL cotton bunk bed for siblings is the definition of safety and ecology
We know perfectly well that children's safety is the most important thing for every parent. That's why we ensure the highest quality of our products. The AXEL sibling bed is made of pine wood. This material is not only ecological and durable, but also completely safe for the youngest children, including small allergy sufferers.

A peaceful sleep for your children is ensured by the AXEL 80x190 Cotton Bunk Bed from Lano Furniture
Not only the bed itself, but also the sleeping mattress affects your child's peaceful sleep. At Lano Furniture, you can order a model tailored to the size of the bed. We give you a wide choice in this matter, because you know best what degree of hardness and type of filling will serve your children. Remember that when you buy an AXEL bunk bed, you can choose two different mattresses.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with each dimension of AXEL, marked on the drawing next to ➔


Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of beds may vary slightly from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | AXEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 192,7 cm |
| Weight | 56 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| Shipping time | 9-16 days |
