BLANKA 80x200 Untreated Wood Bunk Bed | Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with BLANKA:
- Loves naturalness Made of untreated wood.
- Likes changes Can be split into three separate beds.
- Is functional Hides a third, pull-out sleeping surface.
- Safety is its middle name Covered with varnishes safe for your children.
- Has considerable strength Each sleeping surface can hold 100 kg.
- Tailored to you Features a universally mountable ladder (L/R).
See how the BLANKA 80x200 Untreated Wood Bunk Bed perfectly fits into a children's bedroom
Sleeping in their own bed and moving out of the parents' bedroom will become less stressful if a charming BLANKA bunk bed is waiting in the children's room. The solid wood construction ensures safety, and the beautiful colours ensure that the smile does not disappear from the child's face while falling asleep. BLANKA is a bunk bed in which even a two-year-old or three-year-old can successfully sleep on their own. Therefore, it can be the first classic piece of furniture after a cot or sleeping with parents. Worried about the safety of such a toddler who spends the whole night in a room other than yours? No need! High railings effectively prevent accidental slipping off the mattress, and wide ladder steps are stable and support a large part of the foot.
Listen to your children's needs and design the BLANKA Untreated Wood Bunk Bed together at Lano Furniture
Recently, the economical, Scandinavian design is in fashion. Your child may have a completely different opinion regarding the decor of the children's room, and it is worth listening to them. You can decide on the presence of drawers for the BLANKA bunk bed and fulfil your child's dream. We will ensure that they are delighted with the result.

Your children will rediscover their room with the BLANKA Untreated Wood Bunk Bed from Lano Furniture
At the bottom of the BLANKA three-person bunk bed, there can be pull-out drawers, if you decide on such a variant. Their spacious interior will accommodate many things that clutter the space in the child's room, e.g. long-unused toys or blankets that you only reach for in winter. An additional, pull-out mattress at the bottom will be an invaluable help when your child invites friends for a sleepover - it will provide guests with comfort without having to reach for additional inflatable mattresses.

Discover the BLANKA bunk bed
Discover the BLANKA bunk bed
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with every dimension of BLANKA, marked on the drawing


Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | BLANKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 82 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13131, 10777, 13107, 10419, 10542, 10575, 13119 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12185, 10439, 10756, 10482, 10399 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
