BLANKA 90x180 Unlacquered Wood Bunk Bed by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to Fall in Love with BLANKA:
- Loves naturalness It is made of Unlacquered wood.
- Likes changes You can break it down into three separate beds.
- Is functional Hides a third, pull-out sleeping deck.
- Safety is her middle name It is covered with varnishes safe for your children.
- Has considerable strength Each of its sleeping decks can carry 100 kg.
- Tailored to you It has a universally mounted L/R ladder.
Show your children how much fun it is to sleep on a BLANKA 90x180 pine bunk bed from Lano Meble
Sleeping in their own bed and moving out of the parents' bedroom will be less stressful if a charming BLANKA bunk bed is waiting in the children's room. Solid, wooden construction ensures safety, and beautiful colours ensure that the smile does not disappear from the child's face while falling asleep. BLANKA is a bunk bed in which even a two-year-old or three-year-old can successfully sleep on their own. It can therefore be the first classic piece of furniture after a cot or sleeping with parents. Are you worried about the safety of such a toddler who spends the whole night in a room other than you? Unnecessarily! High barriers effectively prevent accidental slipping off the mattress, and wide steps of the ladder are stable and support a large part of the foot.
Modern Unlacquered BLANKA bunk bed will stay in your children's room for a long time
Recently, the economical in form, Scandinavian design is in fashion. Your child may have a completely different opinion regarding the decor of the children's room and it is worth listening to them in this regard. You can decide on the presence of drawers of the BLANKA bunk bed and fulfill your child's dream. We will make sure that they are delighted with the result.

Adapt the Unlacquered BLANKA bunk bed to the needs of your little ones
At the bottom of the BLANKA three-person bunk bed there can be pull-out drawers, if you decide on such a variant. Their spacious interior will accommodate many things that clutter the space in the child's room, e.g. long-unused toys or blankets that you only reach for in winter. An additional, pull-out mattress at the bottom will be an invaluable help when the child invites friends for a sleepover - it will provide guests with comfort without having to reach for additional inflatable mattresses.

Discover the BLANKA bunk bed
Discover the BLANKA bunk bed
Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarize yourself with each dimension of BLANKA, marked on the drawing


Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | BLANKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 79 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12188, 10442, 10761, 10485, 10402 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
