BLANKA 80x190 Unvarnished Wood Bunk Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with BLANKA:
- Loves naturalness It is made of unvarnished wood.
- Likes changes You can disassemble it into three separate beds.
- Is functional It hides a third, pull-out sleeping space.
- Safety is its middle name It is covered with varnishes safe for your children.
- Has considerable strength Each sleeping surface can withstand 100 kg.
- Tailored to you It has a universally mounted L/R ladder.
Is the BLANKA 80x190 unvarnished bunk bed a good choice for preschoolers? You certainly won't regret this purchase
Sleeping in their own bed and moving out of the parents' bedroom will become less stressful if a charming BLANKA bunk bed awaits in the children's room. The solid wood construction ensures safety, and the beautiful colours ensure that a smile does not disappear from the child's face when falling asleep. BLANKA is a bunk bed in which even a two-year-old or three-year-old can successfully sleep independently. It can therefore be the first classic piece of furniture after a cot or sleeping with parents. Are you worried about the safety of such a toddler who spends the whole night in a room other than yours? Unnecessarily! High barriers effectively prevent accidental slipping off the mattress, and the wide steps of the ladder are stable and support a large part of the foot.
A bed the way you want it? Lano Meble offers you the possibility to personalise the BLANKA unvarnished bunk bed
Recently, economical in form, Scandinavian design is in fashion. Your child may have a completely different opinion about the decor of the children's room and it is worth listening to him in this. You can decide on the presence of drawers of the BLANKA bunk bed and fulfill your child's dream. We will make sure that she is delighted with the result.

BLANKA unvarnished bunk bed full of possibilities from Lano Meble
At the bottom of the BLANKA three-person bunk bed there may be pull-out drawers, if you decide on such a variant. Their spacious interior will accommodate many things that clutter the space in the child's room, e.g. long-unused toys or blankets that you only reach for in winter. An additional, pull-out mattress at the bottom will become an invaluable help when the child invites friends for a sleepover - it will provide guests with comfort without having to reach for additional inflatable mattresses.

Discover the BLANKA bunk bed
Discover the BLANKA bunk bed
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with every dimension of BLANKA, marked on the drawing


Additional information about the photos and colors of Lano Meble beds
The photos and colors of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | BLANKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 79 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
