BLANKA 80x180 Unvarnished Wooden Bunk Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with BLANKA:
- loves naturalness It is made of Unvarnished wood.
- likes changes You can disassemble it into three separate beds.
- is functional It hides a third, pull-out sleeping surface.
- safety is its middle name It is covered with varnishes safe for your children.
- has considerable strength Each of its sleeping surfaces can carry 100 kg.
- tailored to you It has a universally mounted L/R ladder.
Lano Furniture will take care of your children's comfortable sleep with the Unvarnished BLANKA 80x180 bunk bed
Sleeping in their own bed and moving out of the parents' bedroom will become less stressful if a charming BLANKA bunk bed awaits in the children's room. The solid wooden construction ensures safety, and the beautiful colours ensure that the smile does not disappear from the child's face while falling asleep. BLANKA is a bunk bed in which even a two-year-old or three-year-old can successfully sleep alone. So it can be the first classic piece of furniture after a cot or sleeping with parents. Are you worried about the safety of such a toddler who spends the whole night in a room other than you? Unnecessarily! The high safety rails effectively prevent accidental slipping off the mattress, and the wide ladder steps are stable and support a large part of the foot.
An excellent choice for years to come is our Unvarnished BLANKA bunk bed
Recently, the economical in form, Scandinavian design is in fashion. Your child may have a completely different opinion about the decor of the children's room and it is worth listening to them. You can decide on the presence of drawers for the BLANKA bunk bed and fulfil your child's dream. We will make sure that she is delighted with the result.

Why will the Unvarnished BLANKA bunk bed work in a children's room? You have to see it!
At the bottom of the BLANKA three-person bunk bed there may be pull-out drawers, if you decide on such a variant. Their spacious interior will accommodate many things that clutter the space in the child's room, e.g. long-unused toys or blankets that you only reach for in winter. An additional, pull-out mattress at the bottom will become an invaluable help when your child invites friends for a big sleepover - it will provide comfort to guests without having to reach for additional inflatable mattresses.

Discover the BLANKA bunk bed
Discover the BLANKA bunk bed
Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarise yourself with each dimension of BLANKA, marked on the drawing


Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | BLANKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 76 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13128, 10774, 13104, 10417, 10539, 10572, 13116 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12182, 10436, 10753, 10479, 10396 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
