CRIS 90x180 Untreated Wood Bunk Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with CRIS:
- Ideal for two children Helps save space in the room.
- Combines functionality and design The children's room gains a unique character.
- Available in many configuration options You can adjust the clearance and the guardrail.
- Choosing the right mattress Ensures maximum sleeping comfort for children.
- Tailored to you Features a universally mountable L/R ladder.
- Focuses on stability Guarantees child safety and durability.
A transporter to the land of dreamy dreams, that is a stylish double Untreated CRIS 90x180 bed
The CRIS bunk bed is an ideal proposition for two children. We made the furniture from solid Untreated wood, durability is guaranteed. The CRIS children's bed is a combination of functionality and beautiful design. We used wooden guardrails here, there is also a ladder – the children's room will come to life with this piece of furniture. The CRIS bunk bed has many configuration options available. First of all, you can choose one of many mattresses for the top and bottom. It is also possible to modify the clearance and the guardrail. This model has many advantages. First of all, the CRIS bunk bed is made solidly – it will last for years. In addition, we have equipped it with practical guardrails and a universal ladder. Your children's room will gain a unique atmosphere through the design of this bunk bed. Our CRIS is synonymous with comfort and functionality. We took care of the solid construction of the furniture and a number of additional issues to provide a unique and extremely comfortable children's bed for your children.
How to choose mattresses for the Untreated CRIS 90x180 bunk bed with a large age difference between children?
If you decide on the CRIS bunk bed, you can choose both the top and bottom mattress from many options. They differ in type and size. Choosing a good mattress is extremely important when purchasing a children's bed. Our CRIS has a FLEX type birch slat frame. All you need to do is choose the right mattress to ensure maximum comfort for your children in the children's room. Take care of the comfort and posture of the youngest by purchasing the CRIS bunk bed.

When will you adjust the Untreated CRIS bunk bed to your child's needs?
The CRIS children's bed can be configured quite freely. We offer a lot of options that can be changed. In addition, you can modify the version of the wooden guardrail or choose a more than 20-centimetre clearance increase. We also enable you to choose from many mattresses for the bottom and top. You will perfectly adjust the CRIS bunk bed for your children!

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, get acquainted with every dimension of CRIS, marked on the drawing next to ➔

Discover the CRIS bunk bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping levels. This is a key element ensuring an adequate amount of space for the child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In mezzanine beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply facilitates cleaning access. In both cases, additional clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | CRIS |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 64 kg |
| Barrier | choice of vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| additional Barrier | 15569, 15368, 13314, 13315, 13316, 15367 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| Shipping time | 9-16 days |
