DALIA 80x160 Unvarnished Wood Bunk Bed House - Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with DALIA:
- Child-friendly The varnishes and paints used for its finishing are safe for health.
- Accommodates three children It has two levels and an additional pull-out section.
- Creativity is its middle name Creates space for creative play for children.
- Suits many arrangements Combines minimalist design with functionality.
- Tailored to you Has a universally mounted L/R ladder.
- Sharing is not a problem for it It can be easily separated into independent tiers.
Discover the Unvarnished DALIA 80x160 Bunk Bed House, and you won't look at any other
Playing house or spending many hours in a treehouse are some of our favorite childhood memories. With these moments in mind, we created the DALIA bunk bed house, which can accommodate up to three children! The furniture has two levels and an additional pull-out section, which is even suitable for the smallest children. And if the time for redecorating comes, you can then separate the bed into independent tiers!
Discover all the features we love about the Unvarnished DALIA Bunk Bed House
We made the solid frame of the DALIA bunk bed house entirely from dust-resistant Unvarnished wood, and the bed frame under the mattress from FLEX type birch slats. An essential safety element of the furniture is appropriately spaced high railings (including the upper railing), as well as a ladder with comfortable rungs. Assembly with Allen screws ensures that the structure is durable and will last for many years.

Railings and Ladders – Safety Elements of the Unvarnished DALIA Bunk Bed House
DALIA bunk bed houses are not only a good idea for arranging a small children's room, but also a place for creative play. Speaking of play – if you lack space for games, toys, or other children's items, the DALIA bunk bed house has a solution for you. The furniture has two spacious storage drawers, which will help maintain order in the room.

Hello, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with every dimension of DALIA, marked in the drawing next to it ➔


Additional information about photos and colors of beds from Lano Furniture
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DALIA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 70 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
