DANEK 80x170 Unlacquered Wooden Children's House Bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with DANEK:
- Transforms your child's room Changes the look of your child's room, giving it a new, attractive appearance.
- Synonymous with the highest quality Means a safe sleep for your child.
- Adapts to the room's style Thanks to various styling options.
- Satisfies the need for sleep and safety Combines safety and timeless design.
- Is a child's friend Children will love this bed from the first night.
- Is a magical place to play Allows your child to move into a world of amazing adventures.
Discover our DANEK 80x170 Unlacquered children's bed and gift it to your little one
When planning a renovation in your child's room, you certainly want it to undergo a spectacular transformation. The existing furniture is not only damaged, but you are definitely no longer sure if it is safe for your child at all. With Lano Meble you can sleep peacefully! The DANEK children's house bed will not only transform the room for a boy or girl, but also guarantees the highest quality and safe sleep. You can rely on us! What is the most important part of the DANEK children's house bed? Without a doubt, you should point to the frame here. It is thanks to the appropriate support that your child will be able to get enough sleep and wake up rested in the morning. The frame for the DANEK children's bed is made of birch FLEX slats, so it will perfectly adapt to any type of mattress. It is not worth compromising on such important issues!
A house, a palace or maybe a fortress? Everything is possible with the DANEK pine children's bed from Lano Meble
A child's bed is often also a place for them to play or relax. With our unique DANEK children's house bed, your little one can move into a land of amazing adventures. Regardless of whether you are arranging a room for a boy or a girl, furniture from Lano Meble will be perfect as its complement. Even the best toys, fancy games or the most expensive gadgets are not as important as your child's safety. At Lano Meble, we make sure that each of our furniture is solidly made and ensures children have a good night's sleep. We know that our youngest customers especially love the DANEK children's house bed. Not only for the high quality of the materials it is made of, but also for its timeless design.

Children will love the DANEK Unlacquered children's house bed from the first night
We have combined several important features in our DANEK children's house bed. This piece of furniture is safe, timeless and, above all, allows your children to sleep through the night. In this way, we can meet the needs of parents and children. Don't hesitate any longer about which furniture to choose for your child's room and choose the DANEK children's house bed from Lano Meble today.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of DANEK, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DANEK |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 174 cm |
| Bed width | 86 cm |
| Bed height | 166,5 cm |
| Weight | 46 kg |
| Barrier | removable horizontal rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 160 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12182, 10458, 15414, 10773, 15430, 10416, 10538, 10571, 15425 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
