DANIEL 80x200 Unvarnished Wood Double Pull-Out Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with DANIEL:
- Ensures child's safety Equipped with safety rails for secure sleep.
- Distinguished by originality Fits into both boys' and girls' bedrooms.
- Aims to be a star Popular due to its versatility and functionality.
- Hides all treasures Features drawers to help keep the child's room tidy.
- Is hospitable An extra sleeping space provides a convenient option for guests.
- Comfort is its middle name The FLEX birch slat frame ensures the highest sleeping comfort.
Discover the DANIEL 80x200 Unvarnished Bunk Bed, helping you organise siblings' room
The DANIEL bunk bed is an ideal choice for a child. This model creates a unique atmosphere, is excellently made, and functional – we have taken care of the smallest details here. In our DANIEL double bed, the second mattress simply slides out. A children's room will gain a lot with such a piece of furniture. DANIEL is also a bed with drawers – we have even used solid wooden rails here. This proposal looks original and will definitely fit into both a boy's and a girl's bedroom. Many elements can be additionally configured. It is definitely worth highlighting that we made the DANIEL children's bed from solid, unvarnished wood. It has rails to ensure the child's safety. Additionally, this is a bed with drawers, where you can hide, for example, toys or simply pillows, bedding and a duvet. We used a FLEX birch slat frame here. This guarantees the highest comfort for your child.
The DANIEL 80x200 Unvarnished Bunk Bed allows you to choose both mattresses – take care of what is best in the children's room
When purchasing the DANIEL bunk bed, we allow quite a free configuration of both mattresses. You can primarily choose the type and size. This makes it easy to tailor the bed perfectly for your child. The children's room will be the perfect place to relax when you choose the mattresses properly. It is worth noting that you can choose two different types for the bottom and top. This is a double bed that has an extra sleeping space that slides out from the side of the furniture.

No space? Opt for spacious drawers in the DANIEL pine children's bed
Very important features of the DANIEL bunk bed are the wide configuration options, wooden rails and drawers. You can perfectly adapt this model for your child or children. It is worth noting that the DANIEL extendable children's bed has everything you could need. It is possible to configure the presence of drawers, the upper and lower mattress. The DANIEL bunk bed is therefore so popular.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of DANIEL, marked on the drawing next to ➔

Additional information about the photos and colours of Lano Meble beds
Photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DANIEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 85 cm |
| Weight | 46 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13131, 10777, 13107, 10419, 10542, 10575, 13119 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12185, 10439, 10756, 10482, 10399 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
