DOMI 80x200 Unvarnished Wood Children's Single Bed - Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with DOMI:
- Can create an atmosphere Designed to transform the everyday environment into something beautiful.
- Focuses on comfort Beautiful dreams are dreamed on a comfortable mattress.
- Wriggling is not a problem Its edges are finished with a runged railing.
- Is a friend who cares about the environment Uses non-toxic, fully ecological varnishes.
- Place is important to her Can be equipped with two выдвижные drawers.
- Is practical Possible to adapt to your preferences.
Lano Furniture fulfils dreams of a charming room with the DOMI 80x200 children's bed
Do beautiful dreams come true in beautiful surroundings? Try this theory in practice by equipping a children's room with a lovely DOMI house-shaped bed. The choice of the DOMI model is not only due to its visual aspect. See what else this children's furniture will surprise you with. The edges of the DOMI bed from Lano Furniture have been finished with a runged barrier, which protects against accidental falling during intense wriggling in sleep. The furniture is also set on low legs, so the child can get inside on their own, even without the help of a parent. The solid construction will withstand a weight of up to 100 kg. The children's bed will therefore work even when you want to lie down with your child.
Trust the DOMI house-type children's bed from Lano Furniture
All our products meet the highest safety standards for children's furniture. For the production of this model, we used unvarnished wood, which is not only durable but also comes from responsible forestry. Thus, the DOMI house bed is characterised by its ecological nature. We can paint it in any colour your child dreams of - and we will do it using non-toxic varnishes. In the children's room, there is always a lack of storage space - whether for toys, winter clothes or spare sets of bedding. This model of children's furniture can be equipped with two выдвижные drawers of considerable capacity, which will certainly come in handy.

Give your little one a healthy sleep with a mattress from Lano Furniture
Although the DOMI children's bed cannot be denied its charm, it is not enough to provide your child with optimal sleeping conditions. You also need a mattress, which you can buy in our Lano Furniture shop - to receive a ready-to-use set and save time. See what mattresses we have collected in our assortment and place an order. Don't forget about the additional options (carrying in, assembly and taking away empty packaging), we will be happy to help.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with every dimension of DOMI, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and colors of beds from Lano Furniture
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | low bed |
| Model | DOMI |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 132,5 cm |
| Weight | 38 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13131, 10777, 13107, 10419, 10542, 10575, 13119 |
| additional Removable barrier instead of standard | 15367 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
