EMILKA 80x160 Untreated Wood Bunk Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with EMILKA:
- Sharing is a priority It's for three children.
- It's completely different day and night Possibility of sliding the sleeping pad in and out.
- It is authentic Made of 100% Unvarnished wood.
- It can change Barriers can be placed in any way.
- It has potential Two large pull-out drawers can be hidden under the bed.
- Adapted to you Has a universally mounted L/P ladder.
EMILKA 80x160 Untreated bunk bed – one bed, many functionalities
The EMILKA bunk bed is a bed with enormous potential, with an extremely well-thought-out structure and dedicated to siblings who share one room. The EMILKA bunk bed consists of two levels and an additional выдвижной платформы с матрасом. During the day, it is hidden and does not take up space in the room, and at night it is extended and allows a third child to sleep. This will save a lot of free space in the children's room. Wood is still considered the most durable and stable material. It shows very high resistance to mechanical damage. The EMILKA bunk bed is made of Untreated wood, which means it can be used for many years. In addition, its surface has been secured with certified varnishes that are safe for children. The EMILKA bunk bed looks beautiful for a long time.
Cosy, comfortable and extremely safe – EMILKA Untreated bunk bed
The EMILKA bed for siblings will work well even with small children. If you are considering changing one of your children's beds from barred to regular, this is a great option. The EMILKA bunk bed has high barriers on each side. At the front, you can place them in any way you want, depending on which side you want the comfortable ladder to be.

What hidden functions does the EMILKA Untreated bunk bed have?
In a small room, especially for siblings, there is always a lack of cabinets and shelves. The EMILKA bunk bed from Lano Furniture can be additionally equipped with spacious drawers located under the extendable platform. They are perfect for storing bedding, but also toys or seasonal clothes. This is an example of the maximum use of furniture potential in a children's room.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, get acquainted with every dimension of EMILKA, marked on the drawing next to ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping decks. This is a key element ensuring adequate space for the child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of bumping when getting up. In mezzanine beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, additional clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information on the photos and colours of Lano Furniture beds
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | EMILKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 179 cm |
| Weight | 82 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| additional Removable barrier instead of standard | 15367 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
