EMILKA 80x190 Untreated Wood Bunk Bed by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with EMILKA:
- Sharing is a priority It's for three children.
- It's completely different day and night Possibility of sliding the sleeping pad in and out.
- It is authentic Made of 100% Untreated wood.
- It can change Barriers can be placed in any way.
- It has potential Two large pull-out drawers can be hidden under the bed.
- Adapted to you It has a universally mounted L/P ladder.
Fulfilling every child's dreams – functional Untreated EMILKA 80x190 bunk bed
The EMILKA bunk bed is a bed with enormous potential, with an extremely well-thought-out construction and dedicated to siblings who share one room. The EMILKA bunk bed consists of two levels and an additional pull-out platform with a mattress. During the day it is hidden and does not take up space in the room, and at night it is pulled out and allows a third child to sleep. You will save a lot of free space in the children's room. Wood is still considered the most durable and stable material. It shows very high resistance to mechanical damage. The EMILKA bunk bed is made of Untreated wood, thanks to which it can be used for many years. In addition, its surface has been secured with certified varnishes that are safe for children. The EMILKA bunk bed looks beautiful for a long time.
Untreated EMILKA bunk bed – healthy sleep for the child, peace of mind for the parent
The EMILKA bed for siblings will work well even with small children. If you are thinking about changing one of your children's beds from a cot to a regular one, this is a great option. The EMILKA bunk bed has high barriers on each side. At the front, you can place them in any way, depending on which side you want the comfortable ladder to be on.

Untreated EMILKA bunk bed – storage for bedding, clothes or toys
In a small room, especially for siblings, there is always a lack of cabinets and shelves. The EMILKA bunk bed from Lano Meble can be additionally equipped with spacious drawers located under the pull-out platform. They are perfect for storing bedding, but also toys or seasonal clothes. This is an example of the maximum use of furniture potential in a children's room.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, get acquainted with every dimension of EMILKA, marked on the drawing next to it ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping decks. This is a key element ensuring adequate space for the child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of hitting their head when getting up. In mezzanine beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes it easier to clean. In both cases, additional clearance is key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colors of beds from Lano Meble
The photos and colors of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | EMILKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 179 cm |
| Weight | 92 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| additional Removable barrier instead of standard | 15367 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
