ANIŚ 80x190 white bunk bed Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
ANIŚ - unique white 80x190 children's bed with bonus
When furnishing a room for two children or for a sociable toddler who likes to invite friends over for a night out, it's worth finding room for an additional sleeping surface. The ANIŚ children's bed will prove to be a hit and will provide the perfect conditions for effective rest in any situation.
For whom is the ANIŚ pull-out white children's bed?
The most classic solution for a room shared by siblings is the bunk bed. The extendable two-person model is its functional, modern alternative. With this design, two toddlers can comfortably sleep just above the floor, which will be an important consideration for children who feel uncomfortable at a high level. Such children's furniture is also small and space-saving, so there will still be plenty of space in the room for toys and other essentials.
Safe construction and solid materials of the white children's bed ANIŚ
Sleeping on the ANIŚ bunk bed is safe for toddlers and older children alike. The low construction makes it easy to climb into the bed by oneself and ensures that a possible fall to the ground will not be a reason to cry. The structure of the ANIŚ children's bed is made of pine wood with a smooth surface coated with non-toxic paints and varnishes that are safe to use. The ANIŚ bunk bed is also made of raw material from responsible forestry, so it has an eco-friendly character.
.Spacious drawer and extendable frame - how to improve the white ANIŚ children's bed
The possibility of personalisation is definitely the greatest asset of the ANIŚ children's bed from Lano Furniture. This allows you to create your own piece of furniture using the options we provide. You can choose parameters such as, for example, dimensions. You can also choose mattresses for each level of the bed, if you want to buy a product ready to use right away.
Personalisation is definitely the biggest advantage of the ANIŚ children's bed from Lano Furniture.
Lano Furniture - support in furnishing a room with the white ANIŚ children's bed
We do everything to enable you to furnish your child's room from A to Z. For larger purchases, we offer you additional support in the form of delivery with bringing to your home, unpacking and assembling the products. All to ensure that you can focus on the daily challenges of parenting - we'll make sure that your child's room looks the way it should.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | ANIŚ |
| Number of users | 2 |
| Colour | white |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 52 cm |
| Weight | 58 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | box drawer |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed features__Case type drawer | Yes |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | White |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Two-person low beds |
