BLANKA bunk bed Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Take advantage of a unique opportunity to buy a solid BLANKA bunk bed from Lano Furniture
Sleeping in your own bed and moving out of the parents' bedroom will become less stressful if the charming BLANKA bunk bed is waiting in the children's room. The solid wooden construction provides safety, and the beautiful colours ensure that a smile never disappears from your child's face as they fall asleep.
The BLANKA bunk bed is a dream come true for all parents
BLANKA is a bunk bed in which even a two- or three-year-old can successfully sleep independently. It can therefore be the first classic piece of furniture after a baby cot or sleeping together with the parents. Worried about the safety of such a toddler, who spends the whole night in a different room than you? Don't be! The high barriers effectively prevent accidental slipping off the mattress, and the wide ladder steps are stable and support much of the footing.
Individual approach you will find at Lano Furniture, buying bunk bed BLANKA for your children
Recently, frugal, Scandinavian design has been in fashion. Your children may have quite a different opinion regarding the design of a children's room and it is worth listening to them in this. You can decide on the presence of the drawers of the BLANKA bunk bed and make your child's dream come true. We'll make sure she'll be delighted with the result.
Spacious drawers in the BLANKA bunk bed are the best friends of order in the children's room
At the bottom of the BLANKA triple bunk bed, there can be sliding drawers if you decide on this option. Their roomy interior will accommodate many things that clutter up the space in your child's room, such as long-unused toys or blankets that you only reach for in the winter.
An additional pull-out mattress at the bottom will become an invaluable help when your child invites friends over for a big sleepover - it will keep your guests comfortable without having to reach for extra inflatable mattresses.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | BLANKA |
| Number of users | 3 |
| Colour | personalisation |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | personalisation |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | personalisation |
| Bed width | personalisation |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | personalisation |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | personalisation |
| Mattress width | personalisation |
| Length of mattress for pull-out deck | personalisation |
| Width of mattress for pull-out deck | personalisation |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed features__Barrier included | Yes |
| Bed features__Slide-out drawers | Yes |
| Bed features__Possibilty of increasing clearance | Yes |
| Bed features__Possibility to fold out into two decks | Yes |
| Bed colour | Unpainted wood |
