CONCEPT 80x160 Cotton Montessori Floor Bed Children's Playpen Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with CONCEPT:
- It is resistant to damage Pine wood is durable and resistant to abrasions and impacts.
- It will adapt to changes in the arrangement Easy to adapt to the changing needs and tastes of the child.
- Provides comfortable and restful sleep The child can enjoy a comfortable and peaceful sleep.
- Adapt it to Yourself Several railing variants are available.
- Values safety Its wooden railings protect the child during sleep and play.
- Solidity is the basis The solid frame ensures stability and safety.
Discover the CONCEPT bed
Discover the CONCEPT bed
CONCEPT 80x160 cotton children's bed – minimalist form, tailored to the child's needs
The CONCEPT children's playpen bed is a sleeping space created for minimalist arrangements. It will find its perfect place in modern spaces, but not only. Thanks to its universal character, you can adapt it to virtually any arrangement, regardless of the style used. The CONCEPT children's bed is a piece of furniture that will fit into any interior. The simple, unostentatious style is an advantage that you will certainly appreciate in the event of a periodic change of arrangement in the children's room. The CONCEPT playpen bed has even more advantages. First of all, it is very comfortable, and the child can safely go to rest after a whole day of intense mischief.
A comfortable mattress is the key to success – match it to the CONCEPT 80x160 cotton children's bed
A comfortable and solid CONCEPT children's bed is the foundation. It is the foundation for a deep, healthy and regenerating sleep. However, there is one more element needed for this puzzle. It is a comfortable mattress that is properly selected to the child's needs. Don't know how to choose it? Check out the tab: WHICH MATTRESS TO CHOOSE or contact us. What makes the CONCEPT children's bed so safe? First of all, the highest quality material – pine wood. Thanks to this raw material, the bed is extremely solid and stable. It is not afraid of abrasions, impacts and other everyday challenges. You can be sure that thanks to the appropriately designed wooden railings, the child has full protection during sleep and during play during the day. All corners of the bed are rounded, which prevents accidental abrasions of the child's delicate skin.

Ultra-modern and timeless – CONCEPT cotton children's playpen bed
The construction of this solid CONCEPT children's bed is designed to enable safe play and rest. Wooden railings around the bed are, in a way, a silent security feature that constantly watches over the protection of the toddler. It is also worth mentioning the massive frame, which is made of wooden boards. Buy a CONCEPT children's bed and it will certainly meet all your expectations.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with each dimension of the CONCEPT, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and colors of beds from Lano Furniture
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | playpen |
| Model | CONCEPT |
| Number of users | 1 |
| Colour | cotton |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 68 cm |
| Weight | 31 kg |
| Barrier | choice of vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for toddlers |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| additional Barrier | 15569, 13314, 13315, 13316, 15367 |
| Shipping time | 9-16 days |
