DOMI 80x160 Unvarnished Wooden Children's Single Bed - Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with DOMI:
- It sets the mood Designed to transform your everyday surroundings into something beautiful.
- Focuses on comfort Beautiful dreams are dreamt on a comfortable mattress.
- Wriggling is not a problem Its edges are finished with a runged barrier.
- It's an eco-friendly friend Uses fully ecological, non-toxic varnishes.
- Space is important to it Can be equipped with two выдвижные drawers.
- It's practical Possible to adapt to your preferences.
Choose the Unvarnished DOMI house bed from Lano Furniture and transform your child's room into a fairytale land
Do you dream beautiful dreams in beautiful surroundings? Put this theory into practice by equipping your children's room with a beautiful DOMI house-shaped bed. The choice of the DOMI model is not only visual. See what else this children's furniture will surprise you with. The edges of the DOMI bed from Lano Furniture are finished with a runged barrier, which protects against accidental falling out during intense wriggling in sleep. The furniture is also set on low legs, so that the child can get inside on their own, even without the help of a parent. The solid construction can withstand a weight of up to 100 kg. The children's bed will therefore prove useful even when you want to lie down with your child.
What makes the DOMI children's bed stand out from other furniture?
All our products meet the highest safety standards set for children's furniture. For the production of this model, we used Unvarnished wood, which is not only durable, but also comes from responsible forestry. Thus, the DOMI house-bed is characterised by its ecological character. We can paint it in any colour your child dreams of - and we will do it using non-toxic varnishes. There is always a lack of storage space in the children's room - whether for toys, winter clothes or spare sets of bedding. This model of children's furniture can be equipped with two выдвижные drawers with a large capacity, which will definitely come in handy.

Don't forget to buy a mattress for the DOMI 80x160 bed!
Although the DOMI children's bed cannot be denied its charm, it is not enough to provide your child with optimal sleeping conditions. You also need a mattress, which you can buy in our Lano Furniture shop - to get a ready-to-use set and save time. See what mattresses we have collected in our range and place your order. Don't forget about the additional options (carrying in, assembling and taking away empty packaging), we will be happy to help.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, check out every dimension of DOMI, marked on the drawing next to ➔

Additional information about the photos and colours of the beds from Lano Furniture
The photos and colours of the beds may differ slightly from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | low bed |
| Model | DOMI |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 132,5 cm |
| Weight | 35 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| additional Removable barrier instead of standard | 15367 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
