FERO 90x180 Unvarnished Wooden Montessori Floor Bed for Children - Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with FERO:
- Versatile model It's both a cot and a playpen.
- Universal design Fits into any room.
- Strength is important to it Its sleeping base can support 100 kg.
- Comfort comes first Perfect when paired with a comfortable mattress.
- Gives you a choice You can buy it with or without a mattress, it's up to you.
- Ensures safety Made from certified materials.
FERO – Low Unvarnished Children's Bed and Playpen 90x180 from Lano Furniture
Children's bed or baby playpen? Why choose when you can buy one piece of furniture that will work in both roles – and will grow with your child and serve them at different stages of development. Find out what else the FERO children's bed will surprise you with. Looking at the FERO children's bed model, you certainly think that it is a classic playpen for babies in which you can leave your little one playing to take care of your own affairs for a moment. In reality, the furniture can fulfill much more functions. In duet with a comfortable children's mattress, it will provide optimal sleeping conditions. Rungs and a low construction, which is just above the ground, will take care of the safety of a small child who is not yet used to sleeping without parents. After purchasing an additional element that will allow you to remove the front cover, the FERO cot type children's bed will meet the expectations of even older children - all you need is a sleeping mattress adapted to their age.
Springy and comfortable mattress for the Unvarnished FERO 90x180 children's bed – the basis of a well-rested toddler
Maybe you already have a decent sleeping mattress that will successfully serve you for several years? However, you can just as well buy a ready-made set that is ready to use immediately after assembly. At Lano Furniture we give you the option to choose whether you want to buy a FERO cot with or without a sleeping mattress.

Unvarnished FERO cot-type bed – a project tailored to your child's needs
At Lano Furniture we know what you as parents feel when choosing furniture for your child's room. The FERO cot-type bed will help you arrange your child's bedroom. It will accompany him/her during sleep, but also during play. Simple, stylish railings make the interior of the room unique, and at the same time it will be easy to match other furniture to it. The FERO cot-type bed can accompany your child even if you decide to suddenly change the arrangement of the bedroom.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with every dimension of FERO, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about the photos and colours of beds from Lano Furniture
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | playpen |
| Model | FERO |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 62 cm |
| Weight | 33 kg |
| Barrier | fixed vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| Shipping time | 9-16 days |
