GABI 90x180 Untreated Wood Bunk Bed by Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with GABI:
- Unique design Adds a magical and unique atmosphere to your children's bedroom.
- Solidly made Guarantees durability and strength.
- Adapted to children's needs Ideal choice for two children.
- Allows height personalisation Option to increase the clearance by over 20 cm.
- Good for optimal sleep A well-chosen mattress guarantees proper sleep.
- Tailored to you Features a universally mountable L/R ladder.
Enrich your children's room with the unique Untreated GABI 90x180 bunk bed
The GABI children's bed is the perfect choice when you have two children. We've taken care to create a unique, magical design. The children's room will take on a completely new atmosphere. The GABI bunk bed is made really solid. We used special safety rails for the child's safety and a universal ladder. You can choose your own sleeping mattresses for our GABI children's bed - as well as several other parameters and elements of the bed. The GABI bunk bed is a proposition that will meet even the highest demands. This proposition stands out in many ways. We made the GABI bunk bed from solid, high quality Untreated wood - this ensures durability. Wooden railings and a universal ladder are among the other important advantages. GABI is a bed with drawers where you can put, for example, toys, pillows, a duvet or bedding. It is also worth noting that we enable personalisation in this case. The GABI bunk bed can be adapted to your preferences.
A proper mattress - a guarantee of your child's proper posture and comfort with the GABI 90x180 pine children's bed
Our GABI bunk bed is a great match for comfortable mattresses.. A well chosen mattress guarantees the correct spinal position during sleep and simply your child's comfort. It is worth choosing a good mattress when buying a GABI children's bed. At Lano Meble, we enable you to adjust the upper and lower sleeping areas yourself. The GABI bunk bed can be perfectly adapted for your children. Rails or drawers are very good solutions, but the sleeping mattress is still the most important element.

A bed tailored to your needs - additional options you can choose in the GABI pine bunk bed
We enable many personalisation options when it comes to the GABI bunk bed. You can choose the option with additional drawers for bedding and toys, safe and stylish railings that can be mounted on both sides and a comfortable ladder. Our GABI children's bed can also have a raised clearance of over 20 cm. However, the most important thing is the option to choose the upper and lower mattress according to your preferences - different types and sizes are available. The GABI bed with drawers will completely transform the children's room. It is one of the best pieces of furniture for a room for two toddlers!

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GABI, marked on the drawing next to it ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping platforms. This is a key element in ensuring adequate space for a child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of bumping when getting up. In mezzanine beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes it easier to clean. In both cases, additional clearance is key to comfort, functionality and safety.

Additional information about the photos and colours of Lano Meble beds
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | GABI |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 67 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
