PEDRO 90x200 dark chocolate Montessori floor bed for children Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Technical data
| Type | low bed |
| Model | PEDRO |
| Number of users | 1 |
| Colour | dark chocolate |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 |
| Bed width | 97 |
| Bed height | 45 cm |
| Barrier | fixed vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in one package |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x200 |
| Bed colour | Dark chocolate |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13134, 10782, 13110, 3763, 10547, 10580, 13122 |
| Shipping time | 9-16 days |
