FAMI 90x200/120x200 Untreated Wood Bunk Bed with Wider Berth | Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with FAMI:
- Unlike any other Its lower deck is size 120x200.
- Variable depending on the occasion It can be classic, and everything can be changed with accessories.
- Pays attention to detail With a ladder that is mounted at an angle.
- It's practical Underneath, we can find drawers for treasures.
- Sleep is the most important Solid frame and bed frame for our mattress.
- For a boy and a girl Perfect for everyone, whether preschooler or teenager.
Discover the FAMI bed
Discover the FAMI bed
Unique sleeping design for twins? Discover the Untreated FAMI 90x200/120x200 Bunk Bed
The hallmark of the FAMI bunk bed from Lano Furniture is its simple form and mattress size. The upper mattress is 90x200 cm, while the lower mattress is 120x200 cm. The bed is free of decorations, unnecessary additions, and childish drawings. Wondering why? The answer is simple! This bed is perfect for both preschoolers' and teenagers' rooms. The FAMI bunk bed will be the ideal backdrop for any, even the craziest bedding, which you can change depending on your mood. When designing a room for children, it's worth remembering that their tastes can change from day to day. One day your children will be fans of dinosaurs, and the next they will dream of conquering space. Therefore, the walls and furniture should be universal, so by changing the accessories, you can adapt the room to your children's current interests.
Safe ladder for children – Untreated FAMI Bunk Bed
Did we mention that your children will love the FAMI bunk bed from an early age? Now we'll tell you about something that will make you love it just as much. We're talking about the ladder, which is mounted at an angle. Thanks to this solution, your children (even the younger ones) will be able to freely and, more importantly, safely climb and descend from the FAMI loft bed, and you'll be able to sleep peacefully. Let's face it, there's never enough storage space, and we know this perfectly well. That's why, when designing furniture at Lano Furniture, we make sure that our beds are not only comfortable but also practical. The FAMI bunk bed can be equipped with two drawers in which your children can store not only an extra blanket or pillow but also a book or tablet.

Even more play space, thanks to the wider sleeping area in the FAMI pine bunk bed
The FAMI bunk bed with a wider lower sleeping area is an ideal solution for families who want to optimize space in smaller apartments. As well as for those who are looking for functional and comfortable solutions for their children. Here are some benefits of choosing this bed model:
⮕ More space for sleeping and playing – the wider lower bed provides enough space for two people – it can be a teenager who needs more space, a parent sleeping with a small child, or simply a place for two children. This increases the functionality of the room, especially when space is limited.
⮕ Child's comfort and safety – the wider lower sleeping area allows parents to spend the night with a sick child, which provides them with a sense of security and comfort. This is especially important for toddlers who need parental closeness even when falling asleep.
⮕ Space saving: in small apartments where there is not enough space for separate rooms for children, a bunk bed, in which the lower bed is wider, will be a great solution. Parents can sleep downstairs and the child upstairs, which optimizes the use of available space.
⮕ Aesthetics and functionality: such a bed is often also visually attractive, which makes the children's room not only practical but also stylish.
⮕ Convenience for siblings of different ages: the FAMI bed model can be an excellent choice for a siblings' room, especially if the children are of different ages or need separate sleeping spaces. Thanks to the fact that the lower bed is wider, older siblings or teenagers can enjoy greater comfort, which is important for their comfort.
The FAMI bed model is an excellent choice for families who need a flexible and well-thought-out solution for their home. Especially in the context of limited space and the needs of children of different ages. In addition, the bunk bed encourages the creation of a friendly atmosphere in the siblings' room, promoting joint play and conversation, while saving space. And most importantly, comfort and safety go hand in hand with an eye-catching design.
Bedtime from now on is a piece of cake – Untreated FAMI 90x200/120x200 Bunk Bed
When buying a FAMI bunk bed, you should take care of every element. In addition to the frame, which should be not only beautiful but also solid, the frame and sleeping mattress are also important. A properly selected frame with a mattress will ensure that your children have proper support for their entire body while sleeping. Thanks to this, they will wake up rested and ready to face the next challenges.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with every dimension of FAMI, marked in the drawing next to ➔
See, my lower deck is wider!


Additional information about photos and bed colours from Lano Furniture
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | FAMI |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200/120x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 98 cm/128 cm |
| Bed height | 140 cm |
| Weight | 68 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | slanted ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | nie |
| Mattress length | 200 |
| Mattress width | 90 – upper mattress; 120 – lower mattress |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13134, 10782, 13110, 3763, 10547, 10580, 13122 |
| additional Mattress 120x200 | 15404, 15435, 15411, 15417, 15427, 15431, 10554, 15406, 15422 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
