FERO 90x200 Unvarnished Wood Montessori Floor Bed for Children by Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with FERO:
- Versatile model It's both a cot and a playpen.
- Universal design Fits into any room.
- Strength is important to it Its sleeping base can hold 100 kg.
- Comfort first Perfect in duo with a comfortable mattress.
- Gives you a choice You can buy with or without a mattress, it's your decision.
- Ensures safety Made from certified materials.
Multifunctional Unvarnished FERO 90x200 Children's Bed for Children from Lano Meble
Children's bed or baby playpen? Why choose when you can buy one piece of furniture that will work in both roles – and will grow with your child and serve them at different stages of development. See what else the FERO children's bed will surprise you with. Looking at the FERO children's bed model, you probably think it's a classic playpen for babies where you can leave your little one playing while you take care of your own business for a while. In reality, the furniture can fulfil much more functions. In combination with a comfortable children's mattress, it will provide optimal sleeping conditions. Rungs and a low construction, located just above the ground, will ensure the safety of a small child who is not yet used to sleeping without parents. After purchasing an additional element that will allow you to remove the front cover, the FERO cot-type children's bed will meet the expectations of even older children – all you need is a sleeping mattress adapted to their age.
Mattress in the FERO 90x200 Pine Children's Bed, experience polygon and somersault training room
Maybe you already have a decent sleeping mattress that will successfully serve you for several years? However, you can just as easily buy a ready-made set that is ready to use immediately after assembly. At Lano Meble we give you the option of whether you want to buy a FERO cot with a sleeping mattress or without it.

Many possibilities for decorating a toddler's bedroom – opt for the Unvarnished FERO cot-type children's bed
At Lano Meble, we know what you as parents feel when choosing furniture for your child's room. The FERO cot-type bed will help you arrange your child's bedroom. It will accompany them during sleep, but also during play. Simple, stylish railings make the interior of the room unique, and at the same time it will be easy to match other furniture to it. The FERO cot-type bed can accompany your child even if you suddenly decide to change the arrangement of the bedroom.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of FERO, marked in the drawing next to it ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | playpen |
| Model | FERO |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 62 cm |
| Weight | 35 kg |
| Barrier | fixed vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13134, 10782, 13110, 3763, 10547, 10580, 13122 |
| Shipping time | 9-16 days |
