GAJA 80x180 unpainted wooden bunk bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with GAJA:
- encourages sleep Thanks to its charm, it makes the evening routine much easier.
- guarantees safety Ensures safety during sleep, eliminating the risk of falling.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
- ensures healthy sleep Crucial for your child's health and development.
- universal and flexible Offers many functional solutions.
- functionality is its middle name The drawers underneath allow for storing bedding or toys.
A fairytale setting in your home right away – choose the GAJA 80x180 Unpainted bunk bed
Do you dream of relaxing and watching your favourite series, but the children won't go to bed? We have a way. Our GAJA house bunk bed will make the little ones actually want to go to sleep themselves. Furthermore, safety rails will protect your child and ensure nothing happens to them during sleep. Trust Lano Meble and see what else the GAJA house bunk bed can change in your home. A great benefit is the possibility of individually choosing the type of sleeping mattress. You know your little one best. You know what they like and what kind of mattress they will fall asleep on. We are happy to answer your questions regarding choosing the right mattress, or you can look at the HOW TO CHOOSE THE RIGHT MATTRESS tab. Choosing both mattresses for the GAJA house bunk bed will allow you to furnish the child's room and make the little one finally feel "at home".
Modern chic and solid craftsmanship – GAJA Unpainted house bunk bed
Do you value unique design? Or perhaps you care about the high quality of a child's bed? Our GAJA house bunk bed combines these features. At Lano Meble, we have made every effort to ensure our beds are made of highest-grade unpainted wood. This way, you receive a product from us that will fit the child's room decor and provide utility for years. Shaping a child's imagination is extremely important. Give your little one the best, and at Lano Meble, we will take care of the rest. Our GAJA house-shaped children's bed can be a ship, a castle, a fortress, or even a space shuttle. A child's room is a very intimate space where the little one should feel good and comfortable.

Cosy, comfortable and safe – GAJA Unpainted house bunk bed with drawers
Additional storage space in the form of functional drawers with safe rubber wheels, universal safety rails and ladders. All this and much more can be yours if you choose the GAJA house bunk bed from Lano Meble. Give your little one the best years of childhood by taking care of their proper and safe sleep.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GAJA, marked on the drawing next to it ➔


Additional information about photos and bed colours from Lano Meble
Photos and bed colours may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos presented are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | GAJA |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 66 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13128, 10774, 13104, 10417, 10539, 10572, 13116 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
