GAJA 80x170 Unvarnished Wooden Bunk Bed by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with GAJA:
- Encourages sleep Its charm makes bedtime easier.
- Guarantees safety Ensures safety during sleep, eliminating the risk of falling.
- Tailored to you Features a universally mountable L/R ladder.
- Takes care of healthy sleep Crucial for your child's health and development.
- Is universal and flexible Offers many functional solutions.
- Functionality is its middle name Drawers underneath allow for storing bedding or toys.
Fulfilling the dreams of boys and girls – Unvarnished GAJA 80x170 House Bunk Bed
Do you dream of relaxing and watching your favourite show, but the children don't want to go to bed? We have a solution. Our GAJA house bunk bed will make the little ones fall asleep on their own. In addition, the guard rails will protect your child and prevent anything from happening to them during sleep. Trust Lano Furniture and see what else the GAJA canopy bunk bed can change in your home. The real pleasure is the possibility of individually choosing the type of mattress for sleeping. You know your little one best. You know what they like and which mattress they will fall asleep on. We will be happy to answer your questions about choosing the right mattress, or you can visit the HOW TO CHOOSE THE RIGHT MATTRESS section. Choosing both mattresses for the GAJA house bunk bed will allow you to furnish your child's room and make your little one finally feel at home.
Unvarnished GAJA House Bunk Bed – furniture designed to last for years
Do you appreciate unique design? Or do you care about the good workmanship of the bed for your child? Our GAJA house bunk bed combines these features. As Lano Furniture, we have made every effort to ensure that our beds are made of the highest quality Unvarnished wood. This way, you receive a product from us that will match the decor of your child's room and will be useful for years. Shaping a child's imagination is extremely important. Give your little one the best, and as Lano Furniture we will take care of the rest. Our GAJA house children's bed can be a ship, a castle, a fortress or even a spaceship. A child's room is a very intimate sphere in which the little one should feel good and comfortable.

Improving daily functioning – Unvarnished GAJA house bunk bed with drawers
Additional storage space in the form of functional drawers with safe rubber wheels, universal guard rails and ladders. All this and much more can be yours if you choose the GAJA house bunk bed from Lano Furniture. Give your little one the best years of childhood, taking care of their proper and safe sleep.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GAJA, marked on the drawing next to it ➔


Additional information about the photos and colours of beds from Lano Furniture
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | GAJA |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 64 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12182, 10458, 15414, 10773, 15430, 10416, 10538, 10571, 15425 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
