GALAXY 80x160 Unvarnished Wooden Bunk Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with GALAXY:
- It's a place for two children It is the perfect solution for siblings sharing a room.
- Safety is its passion Available safety rails protect children during sleep.
- Rich configuration options Offers a wide range of configurations.
- Shapes the imagination Its house shape can stimulate a child's imagination.
- Encourages relaxation Makes it easier to go to bed every evening.
- Its strength lies in order Functional drawers make it easy to keep the room tidy.
Unvarnished GALAXY 80x160 bunk bed – a functional and extremely comfortable option for your child!
We created this model with the aim of combining functionality and unique design. The GALAXY bunk bed looks great, and it must be admitted that it is also solid, because we made it using high-quality Unvarnished wood. A children's room will really benefit from such a piece of furniture. Even two children can sleep here. This is a double bed that also has rails and drawers. A universal, extremely comfortable proposition – it is worth considering when furnishing a child's bedroom. The GALAXY children's bed stands out in many ways. The material ensures durability here – solid, Unvarnished wood. The frame is made of FLEX-type birch slats. The GALAXY bunk bed has two mattresses, and we allow you to choose them according to your preferences. We have also equipped this model with rails. This is a bed with drawers where you can easily hide toys, bedding or pillows. It is also worth paying attention to the rich configuration options – we allow you to freely adjust the furniture for your child.
Choose the best mattress for your child's Unvarnished GALAXY 80x160 bed, because it guarantees a straight posture and healthy energy for the whole day!
The GALAXY bunk bed can be configured in many ways. Among other things, you will choose both mattresses. This is a double bed, so customisation of each place is available. Thanks to this, your child or children will receive the highest level of comfort. The mattress is the most important element, especially when it comes to the GALAXY children's bed. A well-chosen one is healthy for the spine – it takes care of the child's posture. Take care of choosing mattresses when purchasing a GALAXY bunk bed. We offer many types and sizes of them.

Unvarnished GALAXY bed with drawers and rails – it can be additionally configured
This model is really distinctive – in terms of functionality, design and comfort. The GALAXY bunk bed can be adapted to your preferences. We offer a choice of drawers and a top and bottom mattress. The GALAXY children's bed has all the additional functions you could expect. We used spacious drawers, solid rails and a durable, flexible frame. All with due attention to detail.

Hello, get to know me better!
Before making a final choice, familiarise yourself with each dimension of GALAXY, marked in the drawing next to it ➔

Additional information about the photos and colours of beds from Lano Meble
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | GALAXY |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 85 cm |
| Weight | 42 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
