GALAXY 80x170 Unvarnished Wood Bunk Bed with Pull-out - Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with GALAXY:
- It's a space for two children It is an ideal solution for siblings sharing a room.
- Safety is its passion Available barriers protect children during sleep.
- Rich configuration options Offers a wide range of configurations.
- Shapes the imagination Its house shape can stimulate a child's imagination.
- Encourages rest Facilitates daily evening bedtime.
- Its strength lies in order Functional drawers make it easy to keep the room tidy.
Unvarnished GALAXY 80x170 Pull-Out Bunk Bed – Low Furniture for Safe Play
We created this model to combine functionality and unique design. The GALAXY bunk bed looks great, and it’s also solid, because we made it using high-quality Unvarnished wood. The children's room will really benefit from such furniture. Up to two children can sleep here. This is a double bed that also has barriers and drawers. A universal, extremely comfortable proposition – it’s worth considering when furnishing a child's bedroom. The GALAXY children's bed stands out in many ways. Durability is ensured by the material – solid, Unvarnished wood. The frame is made of FLEX type birch slats. The GALAXY bunk bed has two mattresses, and we allow you to choose them according to your preferences. We have also equipped this model with barriers. This is a bed with drawers where you can easily hide toys, bedding or pillows. It is also worth paying attention to the rich configuration options – we allow you to freely adjust the furniture for your child.
Sleeping mattresses – choose the right model for the Unvarnished GALAXY 80x170 bed
The GALAXY bunk bed can be configured in many ways. Among other things, you will choose both mattresses. This is a double bed, so it is possible to adjust each of the places. Thanks to this, your child or children will receive the highest level of comfort. A mattress is the most important element, especially when it comes to the GALAXY children's bed. A well-chosen one is healthy for the spine – it takes care of the child's posture. Take care of choosing mattresses when purchasing a GALAXY bunk bed. We offer many of their types and sizes.

Show off functionality with drawers under the GALAXY pine bunk bed
This model is truly outstanding – in terms of functionality, design and comfort. The GALAXY bunk bed can be adjusted to your preferences. We offer a choice of drawers and a top and bottom mattress. The GALAXY children's bed has all the additional functions you could expect. We used spacious drawers, solid barriers and a durable, flexible frame. All with due attention to detail.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with every dimension of GALAXY, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | GALAXY |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x170 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 178 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 85 cm |
| Weight | 44 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 170 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 160 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12182, 10458, 15414, 10773, 15430, 10416, 10538, 10571, 15425 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12181, 10435, 10752, 10478, 10395 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
