IGA 80x200 Untreated Wood Bunk Bed House Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with IGA:
- It's solid Made from solid, untreated wood.
- It doesn't take up much space It's a perfect solution for rooms where space is precious.
- It respects the rules Equipped with upper and lower safety rails.
- It likes order Helps maintain order in the children's room.
- It will delight everyone It is beautifully made and is an attractive decoration.
- Adapted to you Has a universally mounted L/R ladder.
Children's joy, parents' peace of mind – safe Untreated wooden bunk bed house IGA 80x200
Playing house and spending long hours in a treehouse are our best childhood memories. That's why the IGA bunk bed house will allow your children to play and sleep peacefully, while creating their own unforgettable moments! The IGA wooden house bed is stable and safe and is a beautiful decoration for a children's room. The IGA bunk bed house stimulates children's imagination, transports them to a world of fairy tales and gives a lot of joy while playing with siblings. Parents, like their little ones, also love bunk beds, mainly due to the possibility of saving space in the children's room. No wonder that IGA is our bestseller among children's house bunk beds!
Untreated wooden bunk bed house IGA 80x200 with a ladder that every boy and girl dreams of
Before you buy a bunk bed for your children, make sure it will be durable and stable. At Lano Meble, we care about the safety of your little one, which is why the IGA bunk bed house is made entirely of solid Untreated wood and equipped with upper and lower safety rails. The ladder rungs are wide enough not to cause discomfort to the child when climbing upstairs. The bed frame for the mattresses is made of FLEX type birch slats, which will allow your little ones to have a pleasant and long sleep.

Get to know the functional Untreated wooden bunk bed house IGA in detail
The IGA bunk bed house can be equipped with two spacious drawers for storing bedding, clothes, toys or other children's items. Thanks to this solution, you will save a lot of space and make the children's room neat and well organized. Remember that when choosing the IGA bunk bed house, the containers will be made in combination with chipboard.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with each dimension of IGA, marked on the drawing next to it ➔

Discover the IGA bunk bed house

Additional information about photos and colors of beds from Lano Meble
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | IGA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 82 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13131, 10777, 13107, 10419, 10542, 10575, 13119 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12185, 10439, 10756, 10482, 10399 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
