KAJA 90x180 Unvarnished Wood Double Extendable Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with the KAJA bed:
- It's surprising It's a perfect alternative to two single beds.
- It adapts to you It can be adapted to the age and needs of children.
- It's a neat freak Pull-out drawers provide storage space.
- It loves nature It is made of natural Unvarnished wood.
- It transforms space Adds charm to a children's room.
- Strong as a lioness Its solid construction is resistant to loads.
In which room will the KAJA 90x180 Unvarnished bunk bed with a railing work well?
The KAJA low bunk bed is an alternative to two single beds and a standard high bunk bed. It takes up little space, and the space above the furniture can be used to mount shelves, decorations or lighting. An ideal option for siblings, for a room where every metre is extremely valuable. We designed the KAJA bunk bed to serve your children for a long time. You can choose the option with a railing available in various variants. A full railing is great for the youngest children. A short one, in turn, is an excellent choice for slightly older children. In the case of older children and teenagers, the railing can be completely removed. This is a KAJA bed for siblings that you won't have to and won't want to change.
KAJA extendable unvarnished children's bed with drawers – additional space for toys and bedding
To make the KAJA low bunk bed even more functional, opt for pull-out drawers. This is additional storage space for clothes, toys and bedding. The drawers are spacious and work independently of each other, each sibling can have their own. The KAJA low bunk bed is made of natural Unvarnished wood. It is an extremely solid material with high mechanical resistance. The construction of the KAJA extendable bed is durable and withstands small and large loads very well, thanks to which your children will use it for many years.

Which mattresses for the KAJA 90x180 Unvarnished extendable bed will be best for your children?
At Lano Meble, we focus on maximizing the satisfaction of the needs of our small and large customers. In our store, you can equip the KAJA bunk bed with mattresses of various hardnesses. To make it easier to decide on the choice of the right mattress for sleeping, use the tab: HOW TO CHOOSE A MATTRESS or contact our specialists.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarize yourself with each dimension of KAJA, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about the photos and colours of beds from Lano Meble
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | KAJA |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 96 cm |
| Weight | 39 kg |
| Barrier | choice of vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12188, 10442, 10761, 10485, 10402 |
| additional Barrier | 15569, 13314, 13315, 13316, 15367 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
