KLARA 90x200 Untreated Wood Bunk Bed by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with KLARA:
- Loves the classics It is an elegant and classic solution.
- Is solid Made of high-quality untreated wood.
- Is extremely hospitable Meets the needs of siblings or provides extra space for guests.
- Allows personalisation Removable barrier option allows for customisation.
- Loves comfort Has space for a comfortable mattress on the pull-out deck.
- Tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
Explore the KLARA 90x200 Untreated Wood Bunk Bed and design a unique bedroom for your children
The KLARA bunk bed from Lano Furniture is manufactured with attention to every, even the smallest detail. The materials we use are of the highest quality because we want to ensure your child has a healthy and restful sleep. The KLARA bunk bed is an interesting proposition for a children's room decorated in a classic style. The classic frame of the KLARA bunk bed will be an interesting accent in your children's kingdom. Untreated wood protected with antiallergic paint will ensure the durability of the KLARA bunk bed for many years. KLARA is a three-person bunk bed that will meet the needs of even the most demanding toddlers. Protective barriers are available in two versions – permanently mounted or removable. The latter option will allow you to dismount the barrier during the day when children simply want to play. You can put it on at night to keep your child safe while sleeping. The KLARA bunk bed also has space for a comfortable mattress on the pull-out deck. This is an interesting proposition when you have children of similar ages or when you often receive guests.
KLARA 90x200 Untreated Wood Bunk Bed that you can tailor to your children's needs
The KLARA bunk bed is very versatile, so you can furnish both a girls' and boys' room with it. Spacious drawers will accommodate the toys and gadgets of small world explorers. Meanwhile, a safe ladder with wide rungs will be a comfortable aid for toddlers when climbing to the top floor of the KLARA bunk bed.

Choose the multifunctional KLARA Untreated Wood Bunk Bed from Lano Furniture
At Lano Furniture, we design KLARA bunk beds in such a way that they serve your children for a longer time. If you change the decor of the children's room, you can divide the KLARA bunk bed into two separate beds at any time. This is a very interesting option because toddlers don't like routine. Assembly is extremely simple, but if you don't have much time for it, we will be happy to help you with it. Choose the appropriate mattress size and we will deliver to your children a comfortable KLARA bunk bed, in which all dreams will be an extraordinary adventure.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarise yourself with every dimension of KLARA, marked on the drawing next to ➔

Discover the KLARA bunk bed
Additional information about the photos and colours of Lano Furniture beds
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping decks. This is a key element ensuring adequate space for the child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of hitting their head when getting up. In loft beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes it easier to clean. In both cases, additional clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | KLARA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 85 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13134, 10782, 13110, 3763, 10547, 10580, 13122 |
| additional Removable barrier instead of standard | 15367 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12190, 10444, 10763, 10487, 10404 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
