LAURA 80x160 Untreated Wood Loft Bed Single Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with LAURA:
- Values space-saving Saves space in the children's room.
- Protects your child Its edge is equipped with a high slatted barrier.
- Will last a long time Guarantees solidity and durability for many years.
- Health is important to her It is covered with a non-toxic coating, safe for the child's health.
- Is inventive The loft allows for creative use of the space underneath.
- Tailored to you Has a universally mountable L/R ladder.
Discover the LAURA bed
Discover the LAURA bed
Untreated LAURA 80x160 loft bed
The LAURA single loft bed is a unique solution that will diversify the decor of a child's room. The design loved by children is not the only advantage of this furniture. Get to know it better! The loft is a solution that will save a lot of space, so it is perfect for a children's room with a small area. You can arrange the lower part as you wish - put a desk under it, place a comfortable armchair or sofa there, or even organize a corner to store all the toys that get under your feet. The edge of the children's bed is finished with a high slatted barrier, which prevents falling from a height. The ergonomic ladder with comfortable, stable steps is responsible for safe entry.
What is worth appreciating about the Untreated LAURA children's bed?
As a parent, you care about the well-being of your child, so you want to know if using the LAURA children's bed is completely safe for them. It is made of Untreated wood with FSC certificate, and the surface is covered with a non-toxic coating that does not threaten the health of the young user.

Find the perfect mattress for the Untreated LAURA 80x160 loft bed
To complete the LAURA single loft bed, you will need a mattress. You will find it in the Lano Meble store - in a size that perfectly fits this frame. Browse our suggestions and find the mattress you need - latex, foam, spring-foam or coconut.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, familiarize yourself with each dimension of LAURA, marked on the drawing next to it ➔

For increased stability, we recommend that loft beds be attached to the wall*
* Additional assembly service does not include attaching the bed to the wall
Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | loft bed |
| Model | LAURA |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 178 cm |
| Weight | 45 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 15413, 10772, 15429, 3753, 10537, 10570, 15424 |
| Shipping time | 9-16 days |
