LAURA 90x180 Unlacquered Wood Loft Bed Single Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with LAURA:
- values saving Saves space in the children's room.
- protects your child Its edge is equipped with a high slatted barrier.
- will last for many years Guarantees solidity and durability for many years.
- health is important to her It is covered with a non-toxic coating, safe for the child's health.
- is inventive The loft allows for creative use of the space underneath.
- tailored to you Has a universally mounted L/R ladder.
Discover the LAURA bed
Discover the LAURA bed
Space under the loft of the LAURA 90x180 Unlacquered children's bed – awaken your creativity
The LAURA single loft bed is a unique solution that will diversify the decor of a child's room. The design loved by children is not the only advantage of this furniture. Get to know it better! The loft is a solution that will save a lot of space, so it is perfect for a children's room with a small area. You can arrange the lower part as you wish - put a desk under it, place a comfortable armchair or sofa there, or even organise a corner to store all the toys that get under your feet. The edge of the children's bed has been finished with a high slatted barrier that prevents falls from a height. In turn, an ergonomic ladder with comfortable, stable steps is responsible for safe entry.
The LAURA unlacquered loft bed will transport your child to the land of dreams!
As a parent, you care about your child's well-being, so you want to know if using the LAURA children's bed is completely safe for them. It is made of FSC-certified Unlacquered wood, and the surface is covered with a non-toxic coating that does not threaten the health of the young user.

The LAURA 90x180 unlacquered bunk bed likes to be paired with a suitable mattress for children
To complete the LAURA single loft bed for children, you will need a mattress. You will find it in the Lano Meble store - in a size that perfectly matches this frame. Browse our offers and find the mattress you need - latex, foam, spring-foam or coconut.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, get to know every dimension of LAURA, marked on the drawing next to ➔

For increased stability, we recommend that loft beds be attached to the wall*
* Additional assembly service does not include attaching the bed to the wall
Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos presented are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | loft bed |
| Model | LAURA |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 178 cm |
| Weight | 49 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| Shipping time | 9-16 days |
