LILA 90x180 unpainted wood house bed for kids - single - Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with LILA:
- loves ecology It is produced from natural unpainted wood.
- feel at home with it Its wooden frame has a shape resembling a roof.
- likes to change It can be personalised to the child's needs and preferences.
- cares about safety Barriers installed around its frame protect the child from falling.
- likes rest It encourages the child to spend time in their room.
- creates a magical space Its house-type construction allows for hanging additional decorations.
Unpainted LILA house bed for kids 90x180 – a timeless piece of furniture for a child's room
At Lano Meble, we care about your child's safety and health, which is why our children's beds are made from natural unpainted wood and finished with certified materials. We know that a peaceful sleep is the foundation of every toddler's development. In our furniture, you will find only the highest quality materials. Discover what the LILA house bed for kids has to offer and its greatest advantages. The frame of the LILA house-type bed is fully made from unpainted wood. At the top, there is a wooden frame shaped like a roof, and at the bottom, a birch slat base acting as the mattress frame. You also have two spacious drawers at your disposal, which serve as practical storage for bedding and toys. Thanks to our LILA house bed, you gain extra space in the child's room.
Children's sleeping mattress and its influence on comfort in the LILA 90x180 pine house bed
If you want to ensure your child has a healthy sleep, remember that the children's sleeping mattress is the most important element of any children's bed. After a day filled with play and learning, your little one will need a comfortable, hypoallergenic material to ensure safety during sleep. For the LILA house bed from Lano Meble, you can choose from foam mattresses, spring mattresses, or those with a coconut mat. Our specialists will help you choose the right model. Your child's safety is our priority. Wooden barriers installed around the frame of the LILA house bed protect the toddler from accidentally slipping off the edge of the mattress. If the child previously used a cot with bars, it will be easier for them to transition to a regular bed. Both you and your little one will sleep soundly with the LILA house bed nearby.

At Lano Meble, we know how to make children love the LILA unpainted bed with a roof
The construction of the LILA house bed allows children to hang additional decorations so they can feel like they are in a wonderland in their bedroom. Bring magic into the child's room. Choose the right size and type of sleeping mattress. Our LILA house bed for kids can be assembled by yourself or with the help of our assembly team. You are only one step away from a total room transformation!

Hello, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with every dimension of LILA, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and colours of Lano Meble beds
Photos and colours of the beds may differ slightly from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos presented are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | low bed |
| Model | LILA |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 184 cm |
| Bed width | 96 cm |
| Bed height | 166,5 cm |
| Weight | 40 kg |
| Barrier | removable horizontal rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
