LILA 80x190 Unlacquered Wood Children's Single Bed House Bed Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with LILA:
- Loves ecology It is made of natural Unlacquered wood.
- Feel at home with her Its wooden frame is shaped like a roof.
- Likes to change It can be personalized to the needs and preferences of the child.
- Takes care of safety The railings mounted around its frame protect the child from falling.
- Loves to rest Encourages the child to spend time in their room.
- Creates a magical space Its house-like structure allows for additional decorations to be hung.
Unlacquered LILA 80x190 house bed for children – a transporter to the land of imagination by Lano Meble
At Lano Meble, we care about the safety and health of your child, which is why our children's beds are made of natural Unlacquered wood and covered with certified paints. We know that peaceful sleep is the basis for the development of every toddler. In our furniture you will only find the highest quality materials. Check out what the LILA house bed for children has to offer and what its greatest advantages are. The frame of the LILA house bed for children is made entirely of Unlacquered wood. At the top there is a wooden frame that resembles a roof in shape, and at the bottom there is a birch slat, which is the frame for the mattress. You also have two spacious drawers at your disposal, which function as a practical storage for bedding and toys. Thanks to our LILA house bed for children, you will gain additional space in the children's room.
Mattress for the Unlacquered LILA 80x190 house bed for children – even jumping won't destroy it
If you want to ensure your child has a healthy sleep, remember that the children's mattress for sleeping is the most important element of every children's bed. After a day full of fun and learning, your child will need a comfortable, hypoallergenic material that will ensure their safety during sleep. For the LILA house bed from Lano Meble you can choose, among others, foam mattresses, sprung mattresses or mattresses with a coconut mat. Our specialists will help you choose the right model. The safety of your child is our priority. Wooden railings, which have been mounted around the frame of the LILA house bed for children, will protect your little one from accidentally slipping off the edge of the mattress. If the child has previously used a bed with rungs, it will be easier for them to adapt to a regular bed. Both you and your child will sleep peacefully when the LILA house bed is nearby.

A child's bedroom that changes its décor with the LILA pine wood house bed for children
The structure of the LILA house bed will allow your child to hang additional decorations so that they can feel like they are in a wonderland in their bedroom. Invite magic to the children's room. Choose the right size and type of mattress for sleeping.. You can assemble our LILA house bed for children yourself or use the help of our fitters. Only one step separates you from changing the decor!

Hello, get to know me better!
Before making your final choice, familiarize yourself with each dimension of LILA, marked in the drawing next to ➔

Additional information about the photos and colors of beds from Lano Meble
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | low bed |
| Model | LILA |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90X190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 194 cm |
| Bed width | 96 cm |
| Bed height | 166,5 cm |
| Weight | 42 kg |
| Barrier | removable horizontal rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
