MINI 90x190 Unvarnished Wood Bunk Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with MINI:
- Perfect for siblings Provides a comfortable sleeping space for two children.
- Values order Its two-level design saves valuable space.
- Loves nature Based on natural and solid raw materials.
- Is detailed Carefully crafted with attention to detail.
- Loves safety Features rounded edges, wooden railings and a ladder.
- Tailored to you Has a universally mounted L/R ladder.
Unvarnished MINI 90x190 bunk bed – a favourite of children big and small
After a tiring day of mischief, play and learning, your children undoubtedly deserve a comfortable rest in a cosy place. You can provide this for them now by choosing the MINI bunk bed. This is a solution that will help you save a lot of space. The universal design of this piece of furniture means that you can easily match it to other elements of the children's room. Children will feel even safer when they are next to each other all night long. Spending time together will further strengthen their relationships and influence common interests. There will also never be any arguments about whose bed is better.
Top quality components, intricate workmanship – Unvarnished MINI bunk bed
What is most captivating about the MINI bunk bed is the fact that it is made of natural, solid material. This guarantees a solid construction. But that's not the end of the advantages of this piece of furniture. It is 100% safe for your children. First of all, it has perfectly contoured ladders that allow safe getting on and off the bed. In addition, the MINI bunk bed has rounded edges, which avoid the risk of skin abrasion. The icing on the cake are the wooden safety rails, which protect even the most restless children from falling overboard.

Perfect for play and relaxation – Unvarnished MINI bunk bed
The MINI bunk bed is a piece of furniture that has been developed based on the experience and observations of the youngest. Thanks to this, we have managed to create a solution that is extremely comfortable, safe, and at the same time its style fits into the framework of many arrangements. There is also the possibility of side mounting of the ladder, which makes the MINI bunk bed an excellent choice regardless of the size and shape of the children's room. Don't wait, you can now join the group of satisfied Lano Meble customers. Two children in the house is definitely a great joy! However, in this case you must always think about functional solutions that will save space. The MINI bunk bed fits in with these expectations as much as possible! Such a piece of furniture is simply a dream come true for every toddler. See what else will surprise you. The construction of the MINI bunk bed consists of Unvarnished wood, which is a very solid material. This is a solution that will surely appeal to every toddler regardless of age or gender. Excellent proportions of the bed and intricate workmanship guarantee a comfortable, peaceful and deep sleep for two children.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with each dimension of MINI, marked on the drawing next to it ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping decks. This is a key element in ensuring adequate space for a child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of bumping when getting up. In mezzanine beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply facilitates access for cleaning. In both cases, additional clearance is the key to comfort, functionality and safety.

Additional information on the photos and colours of Lano Meble beds
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of the computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | MINI |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 135,5 cm |
| Weight | 55 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13133, 10781, 13109, 10423, 10546, 10579, 13121 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| Shipping time | 9-16 days |
