MONIKA 80x190 Untreated Wood Bunk Bed
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with MONIKA:
- You adapt it to yourself You can personalise it by choosing its colour or size.
- It's for two Provides two independent sleeping zones.
- It's inventive Stimulates children's imagination and promotes their creativity.
- It's functional Offers practical solutions, such as spacious drawers.
- It changes with you Makes it easy to adapt to children's changing preferences.
- Tailored to you Has a universally mounted L/R ladder.
Discover the MONIKA bed
Discover the MONIKA bed
The MONIKA 80x190 untreated bunk bed solves all sleeping problems
The MONIKA bunk bed is an excellent solution not only in small rooms, but also in any children's room where siblings live. Why? This bed stimulates imagination and promotes creativity. Also, look at the practical side of the MONIKA bunk bed for siblings. You can separate both parts, creating two independent sleeping zones. When ordering our MONIKA bunk bed, we give you a lot of freedom. You can personalise the furniture, so you can adapt it to your children's needs. You decide whether the space under the bed should be finished with two drawers. When ordering, you also decide whether the rails in the MONIKA bunk bed should be permanently mounted or removable.
You can adapt it even to the most crazy child's room! MONIKA untreated bunk bed
Children's ideas change at the speed of light. In the morning they want a room full of dinosaurs, in the afternoon they want a room painted all orange, and in the evening they dream of a room full of unicorns. You certainly know that it is sometimes difficult to keep up with these dreams, so choose the MONIKA bunk bed, which has a simple, minimalist form, so it will fit into any, even the most crazy children's room.

Safety and simplicity of construction, trust the MONIKA Untreated bunk bed
Children's rooms are full of colours and patterns. Therefore, the furniture in this room should be neutral. In this way, you can easily and quickly change the arrangement and style of this unique interior at a small cost. All you have to do is change the bedding, decorations, and we guarantee that our MONIKA bunk bed will always fit perfectly.

Hello, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with each dimension of MONIKA, marked on the drawing next to it ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping surfaces. This is a key element in providing adequate space for a child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds ensures that the child has enough headroom, which affects comfort and reduces the risk of bumping when getting up. In loft beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply facilitates access for cleaning. In both cases, additional clearance is key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | MONIKA |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 68 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| additional Removable barrier instead of standard | 15367 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
