OLIWIA 90x180 unpainted wood triple bunk bed | Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you’ll fall in love with OLIWIA:
- it’s for everyone Accommodates up to three children.
- it takes care of everything Ensures safety and comfort.
- it’s space-saving Doesn’t take up much room in the children’s bedroom.
- it’s original Combines designer looks with practicality.
- it can withstand a lot Ensures durability and stability.
- tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
The OLIWIA 90x180 unpainted bunk bed is a piece of furniture you will love for its utility and design
Do you have three children sharing one children’s bedroom? Are you looking for practical solutions? If so, we have exactly what you need. Our OLIWIA bunk bed combines two solutions, allowing it to accommodate three children. The OLIWIA sibling bed is a bunk bed that features a hidden pull-out, independent third bed in the lower section. By choosing our OLIWIA bunk bed, you decide on the installation of the safety rails and the essential parameter of the mattress type. Thanks to this personalisation, you can easily adapt the OLIWIA bunk bed not only to the age but also to the requirements and physical needs of your children.
Great fun, comfort, and safety – that’s the OLIWIA Unpainted bunk bed
In children’s bedrooms shared by siblings, every centimetre counts. Setting up three independent beds can significantly take away space needed for play or study. The OLIWIA sibling bed is a designer yet practical piece of furniture that occupies the same space as a single bed while providing sleeping space for three children. It is up to you and your children how our OLIWIA sibling bed should look. Depending on your needs, the lower pull-out part can be hidden under the bunk bed or can stand independently in another part of the nursery. And when you opt for removable rails, the OLIWIA bunk bed will serve your children even when they reach their teens.

OLIWIA unpainted bunk bed with pull-out sleeping – an incredibly functional solution
Our OLIWIA bunk bed works perfectly not only in a children’s room inhabited by three siblings but also in a room shared by two brothers or sisters. What about the third bed? It’s a great solution when your children like to invite friends for sleepovers, or when grandma or grandpa drop by to visit their grandchildren and want to stay a little longer.

Hello, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with every dimension of OLIWIA, marked on the drawing next to it ➔

Additional clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, additional clearance refers to the space between the lower and upper sleeping levels. This is a key element ensuring adequate room for the child sleeping on the lower level. Optimal clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In mezzanine-type beds, additional clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, additional clearance is the key to comfort, functionality, and safety.
Additional information regarding photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and bed colours may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | OLIWIA |
| Number of users | 3 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 171 cm |
| Weight | 77 kg |
| Barrier | fixed/removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 13 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| additional Removable barrier instead of standard | 15367 |
| additional Barrier for pull-out bed | 13314, 13316 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12188, 10464, 15542, 10779, 15543, 10421, 10544, 10577, 15544 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13309 |
| Shipping time | 9-16 days |
