POLA 80x200 Unvarnished Wood Bunk Bed by Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with POLA:
- It's safe Designed with younger children's safety in mind.
- It's for the youngest The lower frame and mattress are close to the floor.
- It values individuality Allows each child to have their own sleeping space.
- Tailored to you Features a universally mounted L/R ladder.
- It's different than everyone else Distinguished by an impressive house shape.
- It loves magic Creates a magical atmosphere in the child's room.
A children's furniture piece that delights – Unvarnished POLA 80x200 house bunk bed
Your child's immediate surroundings should be safe for them, foster their development, and allow them to freely explore the world. The POLA house bunk bed fulfills all these assumptions. It is distinguished by its impressive house shape, has appropriate safety features, is made of natural, unvarnished wood, and protected with certified varnish. The POLA house-type bunk bed is dedicated to siblings, each of whom wants to have their own sleeping space. One of our priorities at Lano Meble is child safety. The POLA house-type bunk bed will be ideal as the first bed right after a typical, infant bed with bars. The lower frame and sleeping mattress are located very low, have direct contact with the floor, which makes it easier for the little one to enter, as well as protects against the unpleasant effects of a fall. Older children, even the more active ones, will find their safe space upstairs, where the POLA children's house bed is secured with a wooden railing.
Individual design, unique style – compose your own Unvarnished POLA house bunk bed
Have your share in creating the perfect POLA bunk bed for your children. At Lano Meble, each bed can have a different mattress – have different filling, height, and firmness. Choosing the right mattress for the POLA house bunk bed will ensure your children have a healthy sleep and thus safe development. Your children are different and need an individual approach to their sleeping conditions. A comfortable mattress plays the most important function in every bed. The comfort, convenience, and even health of sleep depends on it. Along with the POLA house bunk bed, you can choose two mattresses. You decide whether it will be a foam mattress, with the addition of coconut, thermoelastic or highly elastic, or whether it will be 8 cm, 11 cm or 13 cm high. Children are recommended to use a hard or medium-hard mattress, it provides proper support for the spine and does not deform under less and more weight.

The perfect piece of furniture for a child's bedroom – Unvarnished POLA house bunk bed
Cozy, in a warm climate, effective and fabulous – this is how you arrange a child's room with the POLA bunk bed in the shape of a house, which will take the toddler into a magical world. It is characterized by a simple, minimalist construction, fits perfectly into interiors decorated with animal and forest motifs, with Indian and plant elements, very fashionable in modern children's rooms.

Hi, get to know me better!
Before making the final choice, familiarize yourself with every dimension of POLA, marked on the drawing next to ➔


Additional information about photos and colors of beds from Lano Meble
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed |
| Model | POLA |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 192,6 cm |
| Weight | 48 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | tak |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13131, 10777, 13107, 10419, 10542, 10575, 13119 |
| Shipping time | 9-16 days |
