SENSO 80x180 Untreated Wood Pull-Out Double Bed Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with SENSO:
- Saves space Ideal for siblings' room.
- Loves to have fun A great place to spend free time and play.
- Offers a lot Equipped with two mattresses at different levels.
- Ensures safety The safety rail guarantees children's safety.
- Withstands a lot Durable birch FLEX slat makes it resistant to load.
- Loves tidiness It can be equipped with 2 spacious drawers.
Discover the SENSO 80x180 Untreated Bunk Bed with Extra Bed for Siblings
SENSO is a wooden pull-out bunk bed designed for siblings' rooms. It takes up little space, making it perfect for small rooms. It features a simple construction and design, making it visually versatile – it fits into any interior style. The SENSO bunk bed has a pull-out platform, making it ideal as a place to spend free time during the day. At night, you can turn it into a sleeping zone with two mattresses at different heights. It is dedicated to rooms shared by two siblings. Thanks to the safety rail, you can also use it with younger children.
Wooden Untreated SENSO Bunk Bed – Materials Worth Their Weight in Gold
It is made of Untreated wood, which makes the SENSO bed durable and long-lasting. It is, therefore, a long-term investment, which can initially be a bunk bed for children and later also for teenagers. The mattress frame is made of birch FLEX slats, which makes the whole structure resistant to load. The SENSO pull-out bunk bed is a good alternative to two separate beds in a room where there is not enough space for them. It takes up as much space as standard single models. Optionally, it can be equipped with spacious drawers for storing, e.g., bedding, toys, or clothes.

Decide which mattresses for the SENSO 80x180 Untreated bed will be best for your children
The final look of the SENSO bed for siblings depends on you. You can decide on the type of mattresses depending on the individual needs and preferences of the children. Each of the two mattresses can be different. When ordering, you also choose the option with or without drawers.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, check out every dimension of SENSO, marked on the drawing next to ➔

Discover the SENSO pull-out double bed
Discover the SENSO pull-out double bed
Additional information about the photos and colours of Lano Meble beds
The photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | SENSO |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 77,5 cm |
| Weight | 61 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13128, 10774, 13104, 10417, 10539, 10572, 13116 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12182, 10436, 10753, 10479, 10396 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
