SENSO 80x190 Unvarnished Wood Double Pull-Out Bed by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to Fall in Love with SENSO:
- Saves space It's the perfect solution for a sibling's room.
- Loves to have fun It's an excellent place to spend free time and play.
- Offers a lot It comes with two mattresses at different levels.
- Ensures safety The presence of a safety rail guarantees the safety of children.
- Withstands a lot The durable birch FLEX slat makes it resistant to load.
- Loves order It can be equipped with 2 spacious drawers.
Discover the SENSO 80x190 Unvarnished Bunk Bed – Our Solution for Two Children
SENSO is a wooden pull-out bunk bed designed for a sibling's room. It takes up little space, making it perfect for small rooms. It features a simple construction and design, making it visually versatile – it fits into any interior style. The SENSO bunk bed has a pull-out platform, making it ideal as a place to spend free time during the day. At night, you can transform it into a night zone with two mattresses at different heights. It is dedicated to a room shared by two siblings. Thanks to the safety rail, you can also use it with younger children.
Wooden Unvarnished SENSO Bunk Bed – Harmless for Little Allergy Sufferers
It is made of Unvarnished wood, which makes SENSO bed durable and characterized by a long lifespan. So, it is a long-term investment, initially it can be a bunk bed for children, and later also for teenagers. The mattress frame is made of FLEX birch slats, which makes the whole thing resistant to load. The SENSO pull-out bunk bed is a good alternative to two separate beds in a room where there is not enough space for them. It takes up as much space as standard single models. Optionally, it can be equipped with spacious drawers for storing, for example, bedding, toys or clothes.

Choosing Mattresses for the SENSO Unvarnished Bunk Bed with a 80x190 Extension
The final look of the SENSO sibling bed depends on you. You can decide on the type of mattresses depending on the individual needs and preferences of the children. Each of the two mattresses can be different. When ordering, you also choose the option with or without drawers.

Hi, Get to Know Me Better!
Before making a final choice, familiarize yourself with each dimension of SENSO, marked on the drawing next to it ➔

Discover the SENSO Pull-Out Double Bed
Discover the SENSO Pull-Out Double Bed
Additional information about photos and colors of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The presented photos are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | SENSO |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 77,5 cm |
| Weight | 64 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13130, 10776, 13106, 10418, 10541, 10574, 13118 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
