SENSO 80x200 Unlacquered Wood Pull-Out Double Bed by Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with SENSO:
- Saves space It is the perfect solution for a sibling's room.
- Loves to have fun It is a great place to spend free time and play.
- Offers a lot It comes with two mattresses at different levels.
- Ensures safety The presence of a safety rail guarantees the safety of children.
- Can withstand a lot The durable FLEX birch slat makes it resistant to load.
- Loves tidiness It can be equipped with 2 spacious drawers.
Discover the SENSO 80x200 Unlacquered Pull-Out Bunk Bed – great for boys and girls
SENSO is a wooden pull-out bunk bed designed for a sibling's room. It takes up little space, making it ideal for small rooms. It features a simple construction and design, making it visually versatile – it fits into any interior style. The SENSO bunk bed has a pull-out platform, making it perfect as a place to spend free time during the day. At night, you can turn it into a sleeping zone with two mattresses at different heights. It is dedicated to a room shared by two siblings. Thanks to the safety rail, you can also use it with younger children.
SENSO Wooden Unlacquered Bunk Bed – choose high-quality materials
It is made of Unlacquered wood, which makes the SENSO bed durable and long-lasting. It is therefore a long-term investment, which can start as a bunk bed for children and later also be suitable for teenagers. The mattress frame is made of FLEX birch slats, which make the whole structure resistant to load. The SENSO pull-out bunk bed is a good alternative to two separate beds in a room where there is not enough space for them. It takes up the same amount of space as standard single models. Optionally, it can be equipped with spacious drawers for storing, for example, bedding, toys or clothes.

SENSO 80x200 Unlacquered Bunk Bed – decide on the type of mattresses for your children
The final look of the SENSO bed for siblings is up to you. You can decide on the type of mattresses depending on the individual needs and preferences of the children. Each of the two mattresses can be different. When ordering, you also choose the option with or without drawers.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, please familiarise yourself with each dimension of SENSO, marked in the drawing next to it ➔

Discover the SENSO pull-out double bed
Discover the SENSO pull-out double bed
Additional information regarding photos and colours of beds from Lano Meble
Photos and colours of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | SENSO |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 77,5 cm |
| Weight | 67 kg |
| Barrier | fixed horizontal rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for teenagers (11-19 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13131, 10777, 13107, 10419, 10542, 10575, 13119 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12185, 10439, 10756, 10482, 10399 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
