SOFTI 80x200 Unlacquered Wooden Children's Bed | Lano Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons to fall in love with SOFTI:
- It's a beautiful piece of furniture It delights with its charming appearance, which gives the interior a unique charm.
- Saves space Thanks to spacious drawers, it helps to manage space.
- It's natural Made of natural, unlacquered wood.
- Loves closeness Ideal for two children who want to be together.
- It's functional Provides children with a comfortable place to sleep and play.
- It's a good investment Characterized by durability and strength for years to come.
Discover the SOFTI bed
Discover the SOFTI bed
Not just beautiful design – get to know the Unlacquered SOFTI 80x200 children's bed better
The SOFTI children's bed is a piece of furniture created to surprise. At first glance, we see that it is extremely charming. The frame structure is well-thought-out, which is why it offers everything that is best – primarily a comfortable and safe sleep. The applied solutions also help to save space in the children's room, which is especially important in the case of small interiors. The second pull-out sleeping space or additional, capacious drawers are the delicacies that complete this wonderful whole, which is at your fingertips right now.
Unlacquered SOFTI children's bed – see how practical it is
The SOFTI children's bed is an ideal proposition for two little ones who want to be together always. This is just one of the advantages of this beautiful piece of furniture. Others include, for example, a simple but delightful design that gives every children's room a fabulous look. Comfort and durability for years to come – this is the motto of the SOFTI children's bed. The SOFTI children's bed is valued not only for its appearance and comfort. It has practical amenities in the form of a pull-out bed and spacious drawers, which you can use for whatever you want. For example, you can hide clothes or children's toys there. Additional storage space in the child's room is always worth its weight in gold, isn't it?

Timeless and charming furniture – Unlacquered SOFTI 80x200 children's bed
The SOFTI children's bed is a piece of furniture that will put a smile on your child's face every day. The stable construction ensures durability for years to come. The secret of the structure is the simple form, which consists of unlacquered wood. In addition, you will certainly appreciate the universal design of the SOFTI children's bed. It will fit into any children's room arrangement and in the case of any style. You don't have to worry that, for example, after a renovation it won't match the rest of the equipment. Don't wait and take advantage of this great Lano Furniture offer now. At Lano Furniture, we make sure that our products not only delight with their appearance, comfort and functionality, but also with their safety. That is why the SOFTI children's bed is made of high-quality unlacquered wood, covered with health-safe varnish. The wood is antistatic and does not attract dust. The edges of the bed and all critical parts are rounded, which eliminates the risk of abrasions. The icing on the cake are the protective barriers that protect the child from leaving or falling out of bed while sleeping.

Hi, get to know me better!
Before making a final choice, get acquainted with each dimension of SOFTI, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and colors of beds from Lano Furniture
Photos and colors of beds may slightly differ from reality. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | SOFTI |
| Number of users | 2 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80X200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 204 cm |
| Bed width | 86 cm |
| Bed height | 64 cm |
| Weight | 47 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 190 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13131, 10777, 13107, 10419, 10542, 10575, 13119 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12185, 10439, 10756, 10482, 10399 |
| additional Drawers | 13321 |
| Shipping time | 9-16 days |
