TERRY 90x180 Unpainted Wood Single Bed for Kids | Lano Meble
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with TERRY:
- it is for everyone It is universal and suitable for both girls and boys.
- it has the best wood It is made from the highest quality Unpainted wood.
- it is safe Equipped with wooden safety rails that ensure security.
- it likes a good sleep Allows you to choose the right mattress.
- it values order Can be equipped with two spacious drawers.
- it is stylish Has an aesthetic design that adds charm and style.
Create a unique children's bedroom with the TERRY 90x180 pine bed
Is it time to renovate your child's bedroom? Start replacing the furniture with the bed, as it will be the main element of the interior décor. The TERRY children's bed from Lano Meble is a model that can fit perfectly in both a girl's and a boy's room. This product has been carefully refined by us, and we chose the best materials for its creation – Unpainted wood and certified lacquers. When designing furniture for a child's room, we are guided not only by aesthetics and pragmatism but also by children's safety. Just as much as you, we want your little one's sleep to be peaceful and undisturbed. That's why, along with the bed for a boy or girl, you will receive a stylistically consistent wooden safety rail that prevents falls during sleep.
Don't worry about choosing a mattress for the Unpainted TERRY 90x180 bed
The bed itself is not everything. At Lano Meble, together with the TERRY children's bed, you can order a sleeping mattress of your choice that will take care of your child's sleeping comfort. When making a decision, pay attention primarily to two factors: the mattress filling – you can choose between foam and coconut – and its firmness.

Style and order – you can combine them thanks to drawers for the Unpainted TERRY bed
We realise how difficult it is to keep a child's room tidy. We want to help you with the practical design of our furniture. For the TERRY children's bed, we include two drawers for this purpose, in which you can store bedding, blankets, clothes or toys. These additional storage compartments will significantly lighten the load on the children's wardrobe or chest of drawers, allowing for more efficient management of available space.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of TERRY, marked on the drawing next to it ➔

Additional information about photos and bed colours from Lano Meble
Photos and bed colours may slightly differ from reality. This is caused by computer monitor or other device settings. The photos presented are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | low bed |
| Model | TERRY |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 85 cm |
| Weight | 43 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | optional 2 drawers (sold separately) |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13132, 10780, 13108, 10422, 10545, 10578, 13120 |
| additional Drawers | 13322 |
| Shipping time | 9-16 days |
